164 obserwujących
9499 notek
24720k odsłon
  938   1

Czechy zaapelowały do Polski i Niemiec o pomoc w przyjęciu pacjentów z COVID-19

Pracownica medyczna czeskiego pogotowia. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Pracownica medyczna czeskiego pogotowia. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Republika Czeska aktywowała mechanizm pomocy międzynarodowej i poprosiła Niemcy, Szwajcarię i Polskę o współpracę w umieszczeniu w tych krajach pacjentów z Covid-19 - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia w Pradze. 

Szpitale w Czechach są przepełnione.

Komunikat czeskiego resortu mówi o potrzebie umieszczenia za granicą co najmniej kilkudziesięciu pacjentów. Zdaniem ministerstwa wiele szpitali w kraju nie jest w stanie zapewnić chorym odpowiedniej opieki medycznej. Podkreślono, że w Czechach jest 14 proc. wolnych łóżek na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Pacjenci są przewożeni do placówek poza miejscem zamieszkania, a ich transport bywa organizowany nawet 10 razy w ciągu dnia.

Czechy, pandemia, COVID-19, przepełnione szpitale, Salon24
Czeskie szpitale są przepełnione w związku z pandemią COVID-19. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

O przetransportowaniu za granicę decyduje lekarz prowadzący za zgodą chorego. Dokumentacja medyczna musi być przetłumaczona na język kraju przyjmującego. Termin transportu i przyjęcia pacjenta ustala szpital zagraniczny. Koszty przewozu, refundowane później przez Unię Europejską, pokrywa ministerstwo zdrowia.

O możliwości przyjęcia pacjentów z Czech w zagranicznych placówkach mówi się od kilku tygodni. Najbardziej zaawansowane są rozmowy z Niemcami. Minister spraw zagranicznych Czech Tomasz Petrziczek powiedział dziennikarzom gazety „Hospodarzskie Noviny, że rozmowy nie są finalizowane z powodu braku decyzji ministerstwa zdrowia. Według nieoficjalnych informacji, w kontaktach z Polską dotąd tylko sondowano, które nieodległe od granicy szpitale mogłyby przyjąć pacjentów.

KW

Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości