167 obserwujących
9598 notek
24887k odsłon
  3283   2

Prezydent USA napisał list do Andrzeja Dudy

Joe Biden.fot. PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS / POOL
Joe Biden.fot. PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS / POOL

Joe Biden zaprosił polskiego prezydenta do udziału i wystąpienia na szczycie klimatycznym.

Prezydent Andrzej Duda został zaproszony przez Prezydenta USA Joe Bidena, jako jeden z 40 przywódców, do udziału w szczycie ws. klimatu i poproszony o wystąpienie nt. łączenia polityki klimatycznej z tworzeniem miejsc pracy i wzrostem gospodarczym - poinformował minister Krzysztof Szczerski. "Sprawiedliwa transformacja to polska marka" - ocenił Szczerski.Biden podkreślił w zaproszeniu, że w czasie walki z pandemią COVID-19 i starań o odbudowanie gospodarek naszych krajów, nie możemy zapominać o "zbliżającym się egzystencjalnym zagrożeniu zmianami klimatycznymi". Prezydent USA poprosił, by polski przywódca zabrał głos w sprawie możliwości tworzenia miejsc pracy i innych korzyści gospodarczych wynikających z przejścia na gospodarkę zeroemisyjną.

"Świat już doświadcza niszczycielskich skutków zmiany klimatu. Nauka wyjaśnia, że jeśli nie zwiększymy dramatycznie naszych wysiłków w ciągu tej dekady, skazujemy przyszłe pokolenia na nieobliczalne szkody. Na nas, jako liderach, spoczywa obowiązek zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby powstrzymać rosnące globalne zagrożenie" - podkreślił przywódca USA.

Z tego powodu - jak zaznaczył Biden - jednym z pierwszych jego działań jako prezydenta USA była decyzja o powrocie Stanów Zjednoczonych do Porozumienia Paryskiego. "Naszym głównym celem musi być utrzymanie istotnego celu, jakim jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza" - podkreślił lider Stanów Zjednoczonych.

Zapowiedział, że do czasu kwietniowego szczytu przywódców, Stany Zjednoczone przedstawią ambitny cel klimatyczny na 2030 r. "Jako nasz nowy, ustalony na szczeblu krajowym wkład w ramach Porozumienia Paryskiego" - zaznaczył prezydent USA.

Szczyt klimatyczny, którego gospodarzem będzie nowy prezydent USA, odbędzie się w Dniu Ziemi i w piątą rocznicę podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego (21-23 kwietnia) w Glasgow. USA przystąpiły do niego ponownie - po opuszczeniu go na mocy decyzji byłego prezydenta Donalda Trumpa - kilka godzin po zaprzysiężeniu Bidena.

Zobacz też: Duda w liście do Bidena: Reżim w Mińsku atakuje polską mniejszość z powodów politycznych

KJ

Lubię to! Skomentuj123 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka