Lewica i PiS. Durczok do Czarzastego: „Jak się czujecie, towarzyszu?”

Włodzimierz Czarzasty, lider SLD. Fot. PAP
Włodzimierz Czarzasty, lider SLD. Fot. PAP

Nie słabną emocje po wczorajszych rozmowach premiera Morawieckiego z Lewicą.

We wtorek przed południem odbyło się w Sejmie spotkanie przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele klubu PiS. Obie strony porozumiały się w sprawie poparcia dla KPO. Jak mówił europoseł Robert Biedroń, rząd zgodził się na wszystkie warunki Lewicy zaproponowane do KPO.

– To dziwne, kiedy liderzy Lewicy zaczęli nagle bezgranicznie ufać Mateuszowi Morawieckiemu i Jarosławowi Kaczyńskiemu – skomentował ten krok we wtorek w TVN24 szef PO Borys Budka. Ocenił, że wyborcy Lewicy „mogą czuć się zdradzeni przez swoich liderów”.

Durczok po rosyjsku

Na temat postawy lewicy i jednego z jej liderów, postanowił wypowiedzieć się także Kamil Durczok. Łamanym, fonetycznym rosyjskim napisał na Twitterze: „Kak Wy cziustwuje sebia, towariszczu @wlodekczarzasty

 no i wy, tawariszczi i padrugi s#LewicaprzyjacielemPis ? Wsiewo harasziewo ja wam żełaju. Maja sabaka #Dymitr spit mirno. No ja dumaju, szto u was biespokojnyj son”.

„Jak się czujecie, towarzyszu, Czarzasty. No i wy, towarzysze i koleżanki z #LewicaprzyjacielmPiS. Życzę wam wszystkiego dobrego. Mój pies Dymitr śpi spokojnie, Myślę, że u was niespokojny sen”. 


Budka chce twardych warunków

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował we wtorek o ratyfikację decyzji w sprawie zasobów własnych w budżecie UE ponad podziałami partyjnymi. Projekt ustawy w tej sprawie przyjął rząd. Morawiecki zapewnił także, że w Krajowym Planie Odbudowy zostaną uwzględnione postulaty Lewicy.

– Jeżeli jest prawdą to, że Włodzimierz Czarzasty za plecami pozostałych partnerów z opozycji układał się z Dworczykiem, no to smutne, ale przede wszystkim to też świadczy o tym, że ktoś ufa ludziom, którzy do tej pory wielokrotnie skłamali, wielokrotnie oszukali – ocenił we wtorek Budka. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że rozmowy toczone między Włodzimierzem Czarzastym ze strony Lewicy oraz Michałem Dworczykiem ze strony rządowej trwały już od kilku dni.

– Mam nadzieję, że pójdą po rozum do głowy i wrócą, tak jak chcą tego wyborcy, do porozumienia opozycji i do porozumienia w tej sprawie – powiedział szef PO. Ocenił, że Lewica „rzuca koło ratunkowe” Zjednoczonej Prawicy, która według Budki rozpadłaby się po przegranym głosowaniu w Sejmie dot. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE.

Wchodząca w skład ZP Solidarna Polska zapowiedziała, że nie zamierza poprzeć tej ustawy - bez jej poparcia, strona rządowa mogłaby mieć problem z uzyskaniem korzystnego dla siebie wyniku głosowania w Sejmie.

Budka dopytywany był również o pomysły KO na skłonienie strony rządowej do umieszczenia postulatów opozycji w projekcie Funduszu Odbudowy. – Przede wszystkim, w ustawie ratyfikacyjnej trzeba dopisać określone warunki. To można było zrobić, gdy opozycja mówi jednym głosem; gdy zmusza PiS do tego, by w Sejmie, ale nie za zamkniętymi drzwiami, ale na sali sejmowej, w ustawie te rzeczy zapisać. To proponowaliśmy koleżankom i kolego z Lewicy - wybrali inną drogę – powiedział.

KW

Lubię to! Skomentuj116 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka