Dziewiąta odsłona Tarczy Antykryzysowej.
Dziewiąta odsłona Tarczy Antykryzysowej.

Więcej branż może skorzystać z Tarczy Antykryzysowej. Sprawdź, czy się zaliczasz

Redakcja Redakcja Tarcza antykryzysowa Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Ponad 60 branż od dzisiaj może ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS za ostatnie dwa miesiące i o wypłatę świadczenia postojowego. 

- To już dziewiąta odsłona Tarczy Antykryzysowej. Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał ponad 33 mld złotych wsparcia, przyjęliśmy ponad 8 mln wniosków. Z nowej tarczy może skorzystać kilkadziesiąt branż. Ważny jest kod PKD. Należy również wykazać 40 proc. spadek przychodów w danych miesiącach. Szacujemy, że tylko ze zwolnienia z opłacania składek może skorzystać około 400 tys. firm - wylicza prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. 

Tarcza 9.0

Z tzw. "Tarczy 9.0| będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. To ponad 60 branż z określonymi kodami PKD m.in. działalność taksówek osobowych, działalność obiektów sportowych, restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne, salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych. 

O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.  

Dodatkowe kody objęte rządową pomocą z budżetu: 

 • sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.41.Z);
 • sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.42.Z);
 • sprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.43.Z);
 • sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.51.Z);
 • sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.52.Z);
 • sprzedaż detaliczna dywanów, chodników i innych pokryć podłogowych oraz pokryć ściennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.53.Z); sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.54.Z);
 • sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.59.Z);
 • sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.64.Z);
 • sprzedaż detaliczna gier i zabawek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.65.Z);
 • sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.75.Z);
 • sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.77.Z);
 • transport lotniczy pasażerski (51.10.Z); wypożyczanie i dzierżawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego (77.29.Z);
 • wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane (77.39.Z);
 • fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne (96.02.Z) oraz pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana (96.09.Z).

Komu przysługuje tarcza

Według rozporządzenia umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r. 


Nowa odsłona tarczy wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii. 

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka