Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie - zapłacą Niemcy?

Wirtualna koncepcja Pałacu Saskiego, fot. Saski360
Wirtualna koncepcja Pałacu Saskiego, fot. Saski360
Czy rząd RFN zamierza zapłacić za odbudowę celowo zniszczonego przez Niemców w grudniu 1944 roku Pałacu Saskiego? "Będziemy nadal z zainteresowaniem śledzić ten projekt" - odpowiada niemiecki MSZ.

Odbudowa Pałacu Saskiego w Polskim Ładzie

"Śledziliśmy na bieżąco doniesienia w polskich mediach na temat planowanej odbudowy Pałacu Saskiego. Według naszego rozeznania, planowanie jest jeszcze we wczesnej fazie. Będziemy nadal z zainteresowaniem śledzić ten projekt" - odpowiedział niemiecki MSZ pytany przez PAP czy Niemcy zapłacą za odbudowę Pałacu Saskiego.

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie jest jednym z punktów Polskiego Ładu, czyli nowego społeczno-gospodarczego programu na okres pocovidowy, który przedstawiły partie tworzące Zjednoczoną Prawicę. - Odbudowa Pałacu Saskiego staje się faktem. My nie tylko o tym mówimy, ale ten proces już trwa - mówił wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Z kolei w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński na pytanie o odbudowę Pałacu Saskiego i reperacje wojenne od Niemiec odpowiedział, że "Niemcy powinni nam zapłacić setki miliardów dolarów za wszystkie zniszczenia z okresu II Wojny Światowej, choć pamiętamy także o rabunku z okresu I Wojny Światowej".

Zobacz: Pałac Saski zostanie odbudowany - ile to może kosztować?

Niemcy mogliby za to zapłacić?

Pomysł, że Niemcy mogliby w ramach zadośćuczynienia zapłacić za odbudowę Pałacu Saskiego nie jest nowy. Podczas konferencji "Sto lat niemieckiej polityki wobec Polski" na jesieni 2018 roku w Berlinie mówiono o tym, że niemiecki wkład w odbudowę Pałacu Saskiego mógłby złagodzić emocjonalną dyskusję o odszkodowaniach wojennych.

„Koszt (budowy Pałacu) można by «odliczyć» od reparacji, które nacjonalistyczno-konserwatywny rząd Polski chciałby domagać się od Niemiec za szkody wojenne" – pisał w kwietniu 2019 roku dziennikarz "Bilda" Dirk Mueller-Thederan. 

Autor zastrzegł wtedy, że zapytanie "Bilda" skierowane do niemieckiego MSZ i polskiego prezydenta o możliwość udzielenia finansowego wsparcia w odbudowie Pałacu Saskiego pozostało bez odpowiedzi.

"Niemieckie dziedzictwo"

Pałac Saski został wysadzony przez Niemców w grudniu 1944 r., ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza.

– To pewien symbol. Nie możemy godzić się na to, że nam dużą część architektury, przestrzeni miasta stołecznego zorganizowali Niemcy – poprzez swoją brutalność, agresję i barbarzyństwo w czasie II wojny światowej, burząc nam to piękne miasto. Odbudowaliśmy wiele zabytków, starówkę wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Zamek Królewski. Trzeba to dokończyć – powiedział wiceszef MKDNiS Jarosław Sellin.

Plany odbudowy Pałacu Saskiego budzą gorące dyskusje wśród polityków, architektów, historyków sztuki, konserwatorów i społeczników. Jedni są za, inni zdecydowanie przeciw.

Przeczytaj także:

ja

Lubię to! Skomentuj90 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura