Duński wywiad pomagał Amerykanom podsłuchiwać europejskich polityków

Duński wywiad wojskowy umożliwił Amerykanom podsłuchiwanie czołowych polityków europejskich, w tym norweskich. Fot. PAP
Duński wywiad wojskowy umożliwił Amerykanom podsłuchiwanie czołowych polityków europejskich, w tym norweskich. Fot. PAP
Premier Norwegii Erna Solberg wezwała w czwartek ambasadora USA w Oslo do złożenia wyjaśnień w związku z aferą szpiegowską.

Premier Norwegii Erna Solberg wezwała w czwartek ambasadora USA w Oslo do złożenia wyjaśnień w związku z aferą szpiegowską. Media ujawniły niedawno, że duński wywiad wojskowy umożliwił Amerykanom podsłuchiwanie czołowych polityków europejskich, w tym norweskich.

Polecamy:

Odeślij Oldze książkę. Akcja internautów po głośnym wywiadzie Noblistki

Zofia chce zostać astronomką. Ma niesamowite osiągnięcia i… wielki problem

– Cieszę się, że Amerykanie zapewniają, że od 2014 roku zmienili swoją praktykę, jeśli chodzi o monitorowanie swoich sojuszników, i że będą współpracować z nami i innymi, aby wyjaśnić, co się wydarzyło – powiedziała norweskiej agencji NTB premier Solberg.

W czwartek szefowa rządu Norwegii odbyła rozmowę z premier Danii Mette Frederiksen. – Powtórzyłam, że uważam, że szpiegowanie sojuszników i przyjaciół jest niedopuszczalne i nieuzasadnione – powiedziała Solberg.

Do sprawy odniósł się również sekretarz generalny NATO i były premier Norwegii Jens Stoltenberg.


Państwa zaangażowane w tę sprawę są sojusznikami NATO, dlatego musimy "wyłożyć wszystkie karty na stół", aby dowiedzieć się, co się stało


– podkreślił. Jak dodał, "Dania jest cenionym sojusznikiem i wnosi cenny wkład we współpracę NATO, dlatego jestem przekonany, że tak pozostanie".

W niedzielę duński nadawca radiowo-telewizyjny DR podał, że amerykański wywiad elektroniczny NSA w ramach współpracy ze służbami specjalnymi Danii otrzymał dostęp do duńskich połączeń internetowych. Dzięki temu Amerykanie mogli szpiegować kanclerz Niemiec Angelę Merkel, ówczesnego szefa niemieckiego MSZ, a obecnie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, a także ówczesnego lidera niemieckiej opozycji Peera Steinbruecka.

Podsłuchiwano także polityków szwedzkich oraz norweskich. Otrzymano dostęp do ich rozmów telefonicznych oraz wiadomości tekstowych. Według mediów informacje o podsłuchach pojawiły się w tajnym wewnętrznym śledztwie duńskich służb pod kryptonimem "Operacja Dunhammer", obejmującym kontrolę danych przekazywanych amerykańskim służbom w 2012 i 2014 roku.

KW

Czytaj więcej:

Magda Linette wygrała z Ashleigh Barty! Sensacja we French Open

Zara kopiuje wzory rdzennej ludności? Władze Meksyku chcą odszkodowania

Gomułka: Celem Polskiego Ładu jest utrzymanie władzy

Biskup legnicki złożył rezygnację na ręce papieża. „Nie ma drugiego dna”

Polski rekord dziennych szczepień. Tego mało kto się spodziewał

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka