Odeślij Oldze książkę. Akcja internautów po głośnym wywiadzie Noblistki

Olga Tokarczuk. Fot. PAP
Olga Tokarczuk. Fot. PAP
Olga Tokarczuk udzieliła wywiadu włoskiemu dziennikowi „Corriere della Sera”.

Olga Tokarczuk jest laureatką literackiego Nobla za rok 2018. Z raportu o polskim czytelnictwie 2020, przygotowanego przez Bibliotekę Narodową, wynika, że zajmuje drugie miejsce wśród piątki najchętniej czytanych w Polsce autorów. Pierwszy jest Remigiusz Mróz.

Polecamy:

Biskup legnicki złożył rezygnację na ręce papieża. „Nie ma drugiego dna”

Polski rekord dziennych szczepień. Tego mało kto się spodziewał

"Groźne rzeczy w Polsce"

W rozmowie z „Corriere della Sera” pojawiły się wątki dotyczące Białorusi i Polski, ograniczania praw kobiet i nagonki na środowiska LGBTQIA+.

– To, co się dzieje w Polsce, jest groźne – powiedziała w wywiadzie Tokarczuk. Nawiązała w ten sposób do podpisanego przez siebie apelu intelektualistów do Ursuli von der Leyen w obronie represjonowanej w Polsce społeczności LGBT.

– Trwa dziki atak na osoby i społeczność LGBT, a różne gminy pozwalają sobie nawet na określanie się „strefami wolnymi od LGBT”. To jest wbrew duchowi Unii Europejskiej i przede wszystkim stanowi zaprzeczenie praw człowieka – podsumowuje Tokarczuk.

"Odeślij Oldze książkę"

Rozmowa wywołała mocne kontrowersje w mediach społecznościowych. Słów krytyki Noblistce nie szczędził prof. Stanisław Żerko.


Na Twitterze szybko pojawił się hashtag #OdeslijOldzeKsiazke


Nie zabrakło też kpin wobec zwolenników akcji.

Wsparcie dla sędziów

W 2019 roku Olga Tokarczuk wsparła środowisko sędziowskie. Noblistka zaapelowała o udział w demonstracjach w obronie wolnych sądów i niezależności sędziów. Pod hasłem #RobimyToDlaWszystkich w kilkudziesięciu miastach organizował je wówczas stowarzyszenie sędziów "Iustitia".

Apel Olgi Tokarczuk upublicznił prawnik, współzałożyciel inicjatywy "Wolne Sądy", Michał Wawrykiewicz. – Polscy sędziowie, jesteśmy świadomi tego, w jakiej wielkiej teraz opresji żyjecie, jak jesteście zwalniani z pracy, przesuwani na inne stanowiska, jak bardzo cierpią na tym wasze rodziny. I chcę powiedzieć wam tylko, że jesteśmy z Wami. Żeby pokazać nasze wsparcie, zapraszam wszystkich na demonstracje w niedzielę o godz. 16.00 – zachęcała noblistka.

Wysoko na podium

Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Stephen King, Harlan Coben i Adam Mickiewicz – to piątka najchętniej w 2020 r. czytanych przez Polaków autorów - tak wynika z raportu o polskim czytelnictwie za 2021 rok, przygotowanego przez Bibliotekę Narodową.

Henryk Sienkiewicz, Andrzej Sapkowski, Szczepan Twardoch, E. L. James – to kolejna piątka. Na dalszych pozycjach znajdują się między innymi J. K. Rowling, Blanka Lipińska, Bolesław Prus i Donald Tusk.

KW

Czytaj dalej:

Wraca spór o "Murzynka Bambo". Gdula uważa, że Tuwim był rasistą

Trzaskowski zbiera podpisy pod ustawą o likwidacji TVP INFO

Nowe fakty ws. urzędniczki, która wydawała publiczne pieniądze na jasnowidza

Powstanie film o Kaczyńskim pt. "Człowiek zbuntowany". Wiemy, kto będzie reżyserem

Odchodzi kolejny redaktor z Polski Press. Kiedyś zastąpił Legutkę w "Dzienniku Polskim"Lubię to! Skomentuj235 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura