Powstanie film o Kaczyńskim pt. "Człowiek zbuntowany". Wiemy, kto będzie reżyserem

Jarosław Kaczyński doczeka się filmu o swojej działalności w opozycji. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Jarosław Kaczyński doczeka się filmu o swojej działalności w opozycji. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Ewa Świecińska będzie odpowiadała za stworzenie dokumentu o opozycyjnej działalności Jarosława Kaczyńskiego w PRL. Film wyprodukuje TVP.

Film o Kaczyńskim

"Człowiek zbuntowany" - taki tytuł będzie nosiła pierwsza produkcja dokumentalna o udziale Jarosława Kaczyńskiego w opozycji antykomunistycznej i jego drodze politycznej. Wyreżyseruje ją Ewa Świecińska, znana z innego dokumentu dziennikarskiego "Pucz", który wyemitowała Telewizja Polska w 2017 roku. Informacja o planowanym filmie nie wyszłaby na jaw, gdyby nie opublikowany mail od pracowniczki TVP przez Bogdana Borusewicza. 

Ekipa przygotowująca opowieść o działalności prezesa PiS wysłała wiadomość do wielu osób z prośbą o udział na planie. - W archiwach Telewizji Polskiej znajdują się liczne materiały dotyczące początków aktywności ówczesnych opozycjonistów, ukazujących ich działania antykomunistyczne, represje jakich doznawali i codzienną walkę. Wydarzenia tamtych dni zostaną skonfrontowane z wypowiedziami Jarosława Kaczyńskiego "dziś" oraz innych ważnych opozycjonistów - czytamy w mailu, wysłanym do Borusewicza.  

Zobacz:

Bielan: nowa partia będzie "kontynuacją Porozumienia". Jak zareaguje Gowin?

Były premier w rządzie PiS Kazimierz Marcinkiewicz stoczy walkę na gali Fame MMA


Reakcja Borusewicza

- Film w zamyśle ma być zbudowany z anegdot, nie z suchych faktów. Przewidziane są zdjęcia dokumentalne i fabularyzowane, a prezentowana w filmie historia kończy się ok. 1990 roku - dodano w mailu do senatora Koalicji Obywatelskiej. 

- Nietrudno zgadnąć, jaka była odpowiedź Borusewicza. - Nie mam wiedzy na temat działalności opozycyjnej Jarosława Kaczyńskiego. Poznałem go w 1988 roku. Współpracował ze mną w Gdańsku tylko Lech Kaczyński - odpisał Borusewicz.

 

Kaczyński w opozycji w skrócie

Jarosław Kaczyński był pod koniec lat 70. współpracownikiem KOR, należał do grona redagujących podziemny "Głos" - biuletyn pod kierownictwem Antoniego Macierewicza i angażujących się w pomoc represjonowanym przez władze komunistyczne robotnikom. W latach 80. zakładał Komitet Helsiński w Polsce, a w latach 1988-1989 wraz z Lechem Kaczyńskim doradzał strajkującym w Stoczni Gdańskiej. Członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, uczestnik Okrągłego Stołu i główny negocjator koalicji "Solidarności" ze Stronnictwem Demokratycznym i Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym, partii satelickich dla PZPR. 

Przeczytaj także:


GW

Lubię to! Skomentuj227 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura