Pomoc po pożarze Nowej Białej. Ładny gest premiera Słowacji, jest odpowiedź Morawieckiego

Mieszkańcy Nowej Białej liczą straty po wielkim pożarze. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Mieszkańcy Nowej Białej liczą straty po wielkim pożarze. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Premier Słowacji Eduard Heger zaoferował pomoc dla poszkodowanych w wyniku pożaru w Nowej Białej.

- Jest mi przykro z powodu zniszczeń i straty domów przez około 100 osób - napisał w mediach społecznościowych szef słowackiego rządu, zapewniając, że śledził walkę z żywiołem tuż przy granicy z jego państwem. Przypomnijmy, że pożar, który wybuchł wieczorem w sobotę, uszkodził 25 budynków mieszkalnych, gdzie przebywało ok. 100 osób. Ogień zniszczył także szereg pomieszczeń gospodarczych. 

Zobacz: 

Tragedia we wsi Nowa Biała. Pożar strawił kilkadziesiąt budynków

Nowa Biała. Lokalna społeczność żyje tragicznym pożarem

Premier Heger zwrócił się do Mateusza Morawieckiego z chęcią niesienia pomocy. - Słowacja jest gotowa udzielić wszelkiej pomocy, której możesz potrzebować - zadeklarował, co spotkało się z pozytywnym odbiorem wśród polskich internautów. Nie brakuje podziękowań i gestów wdzięczności pod propozycją słowackiego polityka. 

- Twoja chęć pomocy jest bardzo doceniana. Dziękuję za pokazanie solidarności! Zawsze możemy liczyć na naszą przyjaźń ze Słowacją - odpisał Morawiecki. 

Położona na Spiszu Nowa Biała historycznie była wioską słowacką. Do tej pory mieszkają tam przedstawiciele słowackiej mniejszości narodowej w Polsce. Dziś na konto gminy trafi pierwsza część środków pomocowych dla poszkodowanych w pożarze. 

- Ministerstwo Finansów od razu przekazało nam środki, o które wystąpiliśmy. Na tym etapie wniosek gminy dotyczy zasiłków do 6 tys. złotych na pomoc doraźną – powiedziała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo. Władze gminy Nowy Targ, w której znajduje się Nowa Biała, złożyły wnioski obejmujące 27 rodzin mieszkających w 25 budynkach na kwotę 162 tys. złotych. 

Przeczytaj:


GW

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości