Zbigniew S. oskarżony. Grozi mu 15 lat więzienia

Zbigniew S. oskarżony. Grozi mu 15 lat więzienia. Fot. Wikimedia
Zbigniew S. oskarżony. Grozi mu 15 lat więzienia. Fot. Wikimedia
Zbigniew S. został oskarżony o oszustwa, wyłudzenia VAT i pranie pieniędzy. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga skierowała do sądu akt oskarżenia o także przeciw jego żonie i dwóm wspólnikom. Grozi im od 10 lat więzienia, a znany biznesmen może spędzić za kratami nawet 15 lat.

Zbigniew S. ma postawionych sześć zarzutów oszustwa lub usiłowania oszustwa, sześć zarzutów wyłudzenia zwrotu podatku VAT i dwa zarzuty dotyczące prania pieniędzy.

Zbigniew S. oskarżony. Grozi mu 15 lat więzienia

15 lipca prokurator skierował do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi S., jego dwóm wspólnikom oraz żonie Iwonie S. - poinformowała PAP w piątek prok. Katarzyna Skrzeczkowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Śledczy ustalili, że w okresie od maja 2011 roku do czerwca 2013 roku Zbigniew S. wyłudził od Skarbu Państwa ponad 2 mln złotych. Miał również usiłować wyłudzić kwotę niemal 5 mln złotych, do czego jednak nie doszło w wyniku działań kontrolnych urzędów skarbowych.

Czytaj też:

Zbigniew S. miał wykorzystać powiązane z nim spółki, które sporządziły fałszywe umowy kupna i sprzedaży trzech nieruchomości. W nielegalnym procederze brać miała udział żona podejrzanego, Iwona S. oraz dwaj wspólnicy.

Zbigniew S. oskarżony. Wyłudzenie VAT i pranie pieniędzy

Po wyłudzeniu pieniędzy oskarżeni - zdaniem prokuratury - podjęli działania zmierzające do wyprania pieniędzy. Zbigniew S. został w tej sprawie przesłuchany w charakterze podejrzanego dopiero w połowie czerwca. Wcześniej unikał kontaktu z prokuraturą i ukrywał się m.in. w Norwegii i Holandii, gdzie nie udało mu się uzyskać azylu politycznego.

S. został sprowadzony do Polski na początku czerwca na podstawie 7 międzynarodowych listów gończych. Obecnie przebywa w areszcie śledczym. Podobnie jak pozostali oskarżeni, S. nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych mu czynów.

Zbigniew S. ma status podejrzanego również w innych sprawach

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga prowadzi przeciwko S. jeszcze inne postępowania. W jednym jest on podejrzany o przywłaszczenie blisko 4,5 mln zł, w kolejnym - został przesłuchany ws. znieważenia sędziego.

W środę 9 czerwca usłyszał on także zarzuty w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczącym wyłudzenia nieruchomości wartych ok. 5,5 mln zł. Wcześniej Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła S. zarzut doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem dwóch osób w kwocie 532 tys. zł.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie. S. oskarża z kolei S. o popełnienie 15 przestępstw, w tym o wyrządzenie szkody w kwocie ok. 42 mln zł w mieniu. Przywłaszczenie kwoty ponad 927 tys. zł przekazanych fundacji jego imienia przez jej darczyńców na cele charytatywne zarzucają mu śledczy z Lublina.

MD

Zobacz także:

Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo