Mark Brzezinski zostanie ambasadorem USA w Polsce, fot. cnas.org
Mark Brzezinski zostanie ambasadorem USA w Polsce, fot. cnas.org

Przełomowy krok ws. ambasadora USA. Brzeziński zdecydował o polskim obywatelstwie

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 114
Mark Brzeziński, kandydat na nowego ambasadora USA w Warszawie, formalnie wystąpił z deklaracją do polskich władz, że nie będzie ubiegał się o obywatelstwo RP - informuje “Rzeczpospolita”.

Kiedy zgoda polskich władz?

Dziennik pisze, że potwierdził tę informację w dwóch niezależnych źródłach.

Zgodnie z polskim prawem osoba, która jest obywatelem RP lub ma prawo do obywatelstwa RP, nie może pełnić funkcji dyplomaty obcego państwa w Polsce. Brzeziński nigdy nie był obywatelem RP, ale jako syn Zbigniewa Brzezińskiego, byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jimmy Cartera, który był zarówno Amerykaninem jak i Polakiem, miał do tego prawo.

Skoro z tego zrezygnował, otwiera to ścieżkę do szybkiego uzyskania zgody polskich władz na pełnienie przez niego misji (agrément). Powinna ona nastąpić w nadchodzących tygodniach, najpóźniej do września.

Polecamy:

Rząd blokował Brzezińskiego?

Portal Onet.pl podał we wtorek, że polski rząd nie chce udzielić Markowi Brzezińskiemu (to syn nieżyjącego już prof. Zbigniewa Brzezińskiego, b. doradcy kilku prezydentów USA, m.in. Jimmy'ego Cartera) agrément, czyli wstępnej zgodny na objęcie stanowiska ambasadora USA. Według portalu, rząd domaga się od Brzezińskiego, by przed przyjazdem do Polski zrzekł się polskiego obywatelstwa, którego ten jednak nigdy nie posiadał, ponieważ urodził się w USA.

Doniesienia Onetu zdementował wiceszef MSZ Marcin Przydacz. "Bzdura! Nikt niczego nie wstrzymuje. To puste szukanie newsa. Procedura udzielania agreement kandydatowi rozpoczęła się niedawno i trwa. Jak w każdym przypadku wymaga szeregu działań po stronie polskiej" - napisał Przydacz na Twitterze. Zapewnił, że "wszystko dzieje się w zgodzie z przyjętymi zasadami i zwyczajowymi terminami".

Ambasada USA w Polsce

20 stycznia w dniu inauguracji Joe Bidena jako prezydenta USA, misję ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce zakończyła Georgette Mosbacher. Obowiązki szefa amerykańskiej placówki pełni obecnie charge d'affaires Bix Aliu. Mark Brzeziński to syn Zbigniewa Brzezińskiego, prawnik, dyplomata, m.in. były ambasador USA w Szwecji. Brzeziński od dawna jest aktywny na polu stosunków polsko-amerykańskich.

ja


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka