Jacek Bury: Dla zaszczepionych niższe składki zdrowotne

Facebook/Jacek Bury
Facebook/Jacek Bury
Senator Jacek Bury (Polska 2050 Szymona Hołowni) opublikował ostatnio na swoim Facebooku post, w którym tłumaczy, że osoby, które się nie szczepią, za swoją decyzję powinny ponosić również odpowiedzialność finansową. W rozmowie z Salonem24 mówi o wprowadzeniu modelu francuskiego w Polsce i przerzuceniu opłat za leczenie na osoby niezaszczepione.

"Zgadzam się z Dziamborem"

Wczoraj senator Bury opublikował post, w którym pisze, że "każdy kto się nie zaszczepi powinien ponosić tego konsekwencje". Zdaniem senatora "Każda osoba, która zachoruje na COVID-19, a nie chciała się zaszczepić, powinna być obciążona kosztami leczenia i hospitalizacji".

Polecamy:

PRL był wyczulony na potrzeby ludzi. Inaczej niż kapitalizm

„Tusk chce ręcznie zarządzać PO. Ale marginalizowanie Trzaskowskiego to ogromny błąd”

W związku z powyższym zapytaliśmy senatora Burego z Polska 2050, co w takim razie myśli o wprowadzeniu w Polsce modelu francuskiego, czyli o przywilejach dla zaszczepionych i ograniczeniach dla niezaszczepionych, którym bardzo przeciwny jest poseł Artur Dziambor, który w rozmowie z Salonem24 ostrzegał, że możemy obudzić się w świecie jak z serialu "Black Mirror".

– Tutaj z Dziamborem zgadzam się, bo osoby zaszczepione są bezpieczne na 99 proc. i nie powinny się za bardzo obawiać tego, że się zarażą. Nie segregowałbym społeczeństwa ze względu na to czy ktoś jest zaszczepiony czy nie, ale niech każdy ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje. Dlaczego całe społeczeństwo ma płacić za tych, którzy decydują się na takie ryzyko? – pyta Bury.

Polacy za bardzo kochają wolność

Za modelem francuskim opowiada się jednak coraz więcej polityków, m.in. Katarzyna Lubnauer, jednak zdaniem senatora w Polsce nie dałoby się wprowadzić podobnej segregacji.

– Myślę, że to raczej niemożliwe. Polacy jednak za bardzo kochają wolność i ciężko będzie posunąć się władzom do tego typu rozwiązań, gastronomia i inne branże będą starały się dbać o swoich klientów i być może wydzielą jakieś strefy. Pewnie będą takie restauracje, które będą wpuszczać wszystkich i takie, które nie będą wpuszczać osób niezaszczepionych, natomiast nie sądzę, żeby rząd posunął się do tego typu rozporządzenia – uspokaja Bury.

Osoby niezaszczepione zapłacą za leczenie z własnej kieszeni

A co z odpowiedzialnością finansową osób niezaszczepionych? Czy wprowadzenie takiej zasady byłoby możliwe? Taka dyskusja przecież toczyła się już w przestrzeni publicznej. Wówczas Minister Zdrowia Adam Niedzielski wyraźnie zaznaczył, że byłoby to niemożliwe do wprowadzenia, ponieważ to państwo powinno zapewniać obywatelom ochronę zdrowia. Senator Bury ma jednak inny pomysł, jak można byłoby to rozwiązać.

– Przy obecnym stanie prawnym rzeczywiście byłoby to trudne do wprowadzenia, aczkolwiek jestem zwolennikiem tego, żebyśmy pochylili się nad kwestią ochrony zdrowia, bo ona w Polsce bankrutuje, a właściwie już zbankrutowała. Trzeba pomyśleć o tym, jak odbudować ochronę zdrowia. Jestem zwolennikiem tego, aby ludzie mieli obowiązek przeprowadzać badania okresowe i jeżeli tych badań nie przeprowadzą, to należy im zwiększać składkę – tłumaczy nasz rozmówca. – Chociaż może ze względów PR lepiej byłoby podejść do tematu z drugiej strony, ponieważ ludzie nie lubią jak zwiększa się im opłaty, dlatego można to zrealizować poprzez system zniżek dla osób regularnie badających się – dodaje.

– Tak samo tutaj - jeżeli oceniamy, że covid jest niebezpieczny i trzeba ponosić duże koszty hospitalizacji chorych pacjentów, wówczas powinniśmy docenić te osoby, które decydują się zaszczepić, będąc tym samym mniejszym obciążeniem dla systemu ochrony zdrowia, dając im zniżki – tłumaczy.

Obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup zawodowych

Zapytaliśmy senatora Burego również o to, co sądzi na temat obowiązku szczepień wśród niektórych grup zawodowych, czy też wykluczeniu osób niezaszczepionych z pracy. Ostatnio podobna dyskusja toczyła się w związku z pomysłem, by niezaszczepionych nauczycieli wykluczyć z bezpośredniej pracy z uczniem.

– Wielu nauczycieli się nie zaszczepiło, co jest smutne, ponieważ wydawałoby się, że nauczyciele, powinni stanowić elitę intelektualną i podchodzić do rzeczywistości w sposób naukowy, a tymczasem okazuje się, że wielu słucha populistów. To jest smutne, natomiast ja nikogo nie chciałbym zmuszać do szczepień, tylko dać człowiekowi wybór, ale niech ponosi za niego odpowiedzialność. A ta odpowiedzialność to nie tylko choroba, ale także pieniądze.

Wiktoria Pękalak

Czytaj dalej:

Magdalena Gawin: Polacy chcą odbudowy Pałacu Saskiego. Ważne nie czy, ale jak go odbudować

Kolejny cios w Banasia. Prokuratura wnioskuje o uchylenie immunitetu szefowi NIK

"Pancerny" Marian Banaś kontra PiS. Historia sporu

Jakub B. zatrzymany. To syn prezesa NIK Mariana Banasia

B. wiceprezydent Warszawy: Byłem za odbudową Pałacu Saskiego, dziś uważam ją za błąd!


Lubię to! Skomentuj93 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości