Podwyższenie świadczenia 500+. Jednak nie dla wszystkich

Nowy projekt Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Fot.: Twitter/Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Nowy projekt Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Fot.: Twitter/Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Rząd zapowiedział podwyżkę 500+ do 900 złotych. Nie wszyscy rodzice mogą się jednak z tego cieszyć. Świadczenie będzie miało charakter uzupełniający i prawdopodobnie wejdzie w życie na początku 2022 roku.

Do informacji, jako pierwsi, dotarli dziennikarze portalu gazeta.pl. 900+, zamiast 500+, nie ma nic wspólnego z zapowiadaną waloryzacją. Rząd Prawa i Sprawiedliwości w ramach "Polskie Ładu" chce uzupełnić świadczenie o 400 złotych. Nie obejmie to jednak wszystkich.

Znamy warunki 900+

Świadczenie w wysokości 900 złotych zapowiedziało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Projekt jest skutkiem wniosków rodziców do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego o dodatkową pomoc pieniężną. Mowa o dopłatach za żłobek, opiekę nad dzieckiem czy pobyt w klubie dziecięcym.

- Dofinansowaniem pobytu w instytucjach opieki (żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów) zostaną objęte dzieci uczęszczające do tych instytucji i niekorzystające z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, tj. dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie, pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte kapitałem i wszystkie w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca i po ukończeniu 36. miesiąca życia - zapowiedział resort.

Czytaj także:Podniesienie świadczeń

Planowana przez rząd PiS zmiana polega na podwyższeniu świadczenia 500+ o 400 złotych. Będzie to jednak przysługiwać tylko rodzicom dzieci, które nie pobierają 1000+. 

Suma przeznaczonych na rodzinę 12 tys. złotych ma być wypłacana poprzez dwa sposoby. Rodzice będą mogli pobierać po 1 000 złotych miesięcznie przez rok lub po 500 złotych miesięcznie przez 24 miesięcy. Kapitał ma przysługiwać niezależnie od dochodu rodziny.

DS


Polecamy:


Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo