Możliwy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie "Lex TVN"

Wniosek do TK ws. ustawy o radiofonii i telewizji? Fot.: Twitter/Prawo i Sprawiedliwość
Wniosek do TK ws. ustawy o radiofonii i telewizji? Fot.: Twitter/Prawo i Sprawiedliwość
Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, jeżeli projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji nie będzie miał większości w parlamencie, partia rządząca zwróci się z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP. Wniosek jest już przygotowany.

O sprawie poinformował, jako pierwszy, dziennikarz portalu wp.pl, Michał Wróblewski. Projekt PiS ma być swoistym "kijem" na amerykańską Grupę Discovery - właściciela telewizji TVN w Polsce.

Scenariusze wokół "Lex TVN"

W rządowych kręgach nie wyklucza się jakiejś formy porozumienia ze stroną amerykańską w sprawie "Lex TVN".

- Mamy rozwiązanie alternatywne: wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją obecnie obowiązujących przepisów - powiedział rozmówca Wirtualnej Polski z obozu władzy.

PiS nie ma przekonania, co do większości w Sejmie RP w sprawie nowelizacji ustawy. W razie niepowodzenia na tym polu, zaangażowany miałby być właśnie Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. Taki plan ma mieć kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości na czele z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.

- Nie zgadzamy się z interpretacją, która wynika z obecnie obowiązującego prawa, że przed polskimi firmami stoją de facto większe przeszkody do inwestowania niż przed spółkami holenderskimi, francuskimi czy cypryjskimi. Uważamy, że jest to niezgodne z polską Konstytucją. I jeśli nowelizacja ustawy autorstwa PiS zostanie zablokowana przez opozycję w Sejmie, i nie będzie dla niej większości, skierujemy odpowiedni wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego - twierdzą źródła w.pl z kręgów PiS.

Czytaj także:


Wojna o TVN

Ostatnio Komisja Sejmowa ds. kultury i środków przekazu przyjęła z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS. W polskich mediach powszechnie jest on określany jako "Lex TVN". Poprawkę złożyli posłowie koła Kukiz’15. Ma ona na celu wyłączenie możliwości przejęcia spółek medialnych przez Spółki Skarbu Państwa.

Przypomnijmy, że projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa Marka Suskiego zakłada, iż firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (do którego należą m.in. państwa Unii Europejskiej) mogłyby kontrolować 49 proc. udziałów w polskich mediach. Jedynym właścicielem telewizji TVN, o którego istnienie toczy się teraz walka, jest amerykańska Grupa Discovery. Konsekwencją wejścia nowelizacji w życie byłoby więc zmuszenie Amerykanów, by sprzedać część swojego biznesu na Polskę. Jeżeli nie, TVN 24 straci koncesję na nadawanie.

"Umowa na zasadach wzajemności"

- Jesteśmy gotowi podpisać z Amerykanami umowę bilateralną na zasadach wzajemności: udziały dla Amerykanów do 25 proc., powyżej 25 proc. wymagana zgoda Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Na sytuację, w której amerykański kapitał ma lepsze warunki niż kapitał polski w Stanach Zjednoczonych na pewno się nie zgodzimy - mówi Wirtualnej Polsce osoba z obozu Zjednoczonej Prawicy.

DS

Polecamy:


Lubię to! Skomentuj75 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka