Sejmowa komisja kultury przyjęła projekt ustawy "Lex TVN"

Przedstawicielem wnioskodawców był wiceszef klubu PiS Marek Suski.
Przedstawicielem wnioskodawców był wiceszef klubu PiS Marek Suski.
Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS, określany powszechnie jako "Lex TVN". Przyjęto poprawkę autorstwa Kukiz’15, która wyłączyła możliwość przejęcia spółek medialnych przez spółki Skarbu Państwa.

Komisja rozpatrzyła w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji złożony na początku lipca przez posłów PiS. Przewiduje on, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Czytaj też:

Przegłosowane poprawki

Komisja przyjęła poprawkę noweli autorstwa posła Jarosława Sachajko z Kukiz 15', która wyłącza spółki skarbu państwa z możliwości wykupienia większości akcji w stacji telewizyjnej czy radiowej. Biuro legislacyjne nie było w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy będzie to dotyczyło spółek zależnych, czy też spółek celowych.

Po głosowaniu poprawek do projektu noweli "Lex TVN" nadszedł czas na głosowanie całości projektu z przyjętymi poprawkami. Komisja liczbą 16 głosów przyjęła projektu ustawy. Przeciw było 12 posłów. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Przed głosowaniem nad projektem zmian w ustawie medialnej wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) podkreśliła, że "wiele lat jest w komisji kultury, widziała procedowanie wielu ustaw, ale takiego bałaganu i chaosu na komisji nie widziała"..

"Ta ustawa kiedyś będzie w historii podawana jako przykład złej ustawy, niszczącej system wolności mediów w naszym kraju. Bardzo mi jest przykro, że to się dzisiaj dzieje w polskim Sejmie. Oczywiście będziemy przeciwko temu, bo żaden poseł, dla którego wolności obywatelskie i wolność słowa ma znaczenie nie będzie za tą ustawą głosował" - podkreśliła posłanka KO.

Projekt "Lex TVN"

Projekt złożony przez posłów PiS przewiduje, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.
KJ

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj90 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka