Brytyjczycy już nie wypatrują zmian klimatu. "Mamy je tu i teraz". Widać konsekwencje

Brytyjscy naukowcy alarmują o zmianach klimatu w kraju. Fot.: Wikimedia
Brytyjscy naukowcy alarmują o zmianach klimatu w kraju. Fot.: Wikimedia
Naukowcy alarmują, że w Wielkiej Brytanii zmiany klimatu mają już istotny wpływ na życie mieszkańców. Zdaniem ekspertów dowodzą temu radykalne zmiany pogody. W tym tygodniu raport, tak jak co roku, opublikował brytyjski urząd meteorologiczny Met Office.

2020 rok był trzecim najcieplejszym rokiem w historii. Brytyjscy naukowcy stwierdzili, że w ciągu ostatnich 30 lat średnia temperatura w Wielkiej Brytanii wzrosła o 0,9 stopnia Celsjusza, natomiast suma opadów zwiększyła się o 6 proc. w porównaniu z latami 1960 - 1990.

Klimat się zmienia

- Wiele osób uważa, że zmiany klimatyczne wydarzą się w przyszłości, ale to dowodzi, że klimat w Wielkiej Brytanii już teraz się zmienia. Ponieważ nadal się on ociepla, będziemy widzieć coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów i powodzie - powiedział Mike Kendon, autor raportu urzędu meteorologicznego Met Office.

Wpływ na zmiany ma ocieplenie. Rok 2020 był najcieplejszym od 1884 roku, ale także najmniej śnieżnym w okresie zimowym. Ubiegły rok był również piątym najbardziej wilgotnym i ósmym najbardziej słonecznym w historii.

Czytaj także:

Skutki zmian

W raporcie podano również, że na zmiany klimatu reagują rośliny. Chodzi o popularne gatunki krzewów i drzew. To konsekwencje tego, że wcześniej w ciągu roku nadchodzi teraz jesień.

Nowe wytyczne w związku ze zmieniającym się klimatem podała także Komisja Europejska. Projekt na lata 2021 - 2027 ma uodpornić na przemiany infrastrukturę.

DS

Polecamy:

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości