Upały w Kanadzie. Niewyobrażalny rekord ciepła

Upały w Kanadzie. Niewyobrażalny rekord ciepła. Fot. Imaggeo.egu.eu
Upały w Kanadzie. Niewyobrażalny rekord ciepła. Fot. Imaggeo.egu.eu
Kanada walczy z temperaturami, które w naszej strefie klimatycznej trudno sobie wyobrazić. Gdy spojrzymy na mapę świata i przejedziemy palcem mocno w lewo, na tej samej szerokości, co Polska, znajdziemy miejscowość Lytton. Termometry trzeci dzień z rzędu pokazują tam ponad 45 st. C., a we wtorek nawet… blisko 50.

Upały w Kanadzie to zjawisko, które wraca regularnie. Podobnie jak w sąsiednich Stanach Zjednoczonych, krążące po kontynencie masy powietrza nie mają przeszkód w postaci mórz, które działają jak bufor ciepła.

Upały w Kanadzie. Temperatury z piekła rodem

Masy powietrza mogą być więc ekstremalnie ciepłe lub ekstremalnie zimne i zmieniają się z częstotliwością, która dla przeciętnego Europejczyka jest szokująca. To jednak, co teraz dzieje się na zachodzie Kanady, zadziwia nawet miejscowych.

Lytton w prowincji Kolumbia Brytyjska to miejsce, do którego pasuje obecnie określenie „z piekła rodem”. Trzy dni temu padł tam rekord - zanotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów. Dwa dni temu został on poprawiony. We wtorek też.

Polecamy:

Upały w Kanadzie. Niewyobrażalny rekord ciepła

Rekordowy upał w Kanadzie w ciągu trzech dni, dzień po dniu, został poprawiony z 45 do 49,6 st. Celsjusza. To 121 st. Farenheita w miejscowej skali. „Nigdy nie pomyślałbym, że rekord padnie za mojego życia. O tych dniach będzie się pisało przez wieki” - napisał na Twitterze dziennikarz Scott Duncan.

Rekord temperatury w Kanadzie trwał przez 83 lata. Latem 1937 roku w miejscowościach Yellow Grass i Midale odnotowano 45 st. C.

Upały w Kanadzie. Śmiertelne żniwo

Upały w Kanadzie niosą ze sobą śmiertelne żniwo. Jak podaje CNN, w Kolumbii Brytyjskiej od piątku odnotowano ponad 230 zgonów od piątku. To o około 100 więcej, niż wieloletnia pięciodniowa średnia dla tej prowincji. Główny koroner powiedział, że za kilkudziesięcioprocentowy wzrost liczby zgonów mają związek prawdopodobnie właśnie upały.

Suche i gorące powietrze sprzyja też gwałtownym pożarom lasów. Miejscowi strażacy w ciągu ostatnich dni walczyli z kilkoma dużymi ogniskami żywiołu. Największe z nich miały obejmowały od 750 tysięcy hektarów lasu.

MD

Czytaj dalej:

W Kanadzie płoną kościoły. Zdewastowano też pomnik Jana Pawła II

Niemieckie władze chcą wykasować konta na Facebooku. Portal pójdzie na ustępstwa?

Ekspert bardzo ostro o Polskim Ładzie: To wręcz apartheid, dyskryminacja polskich firm!

Durczokowi grozi długoletnie więzienie. Znajomy gwiazdy: "pogodził się z losem"

Najnowszy sondaż. PiS może spać spokojnie, rośnie Konfederacja

Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości