Flagi Niemiec opuszczone do połowy masztu w placówkach znajdujących się w Polsce. Fot. Twitter/Ambasador Niemiec w Polsce
Flagi Niemiec opuszczone do połowy masztu w placówkach znajdujących się w Polsce. Fot. Twitter/Ambasador Niemiec w Polsce

Niemcy biją się w piersi. Kandydat na kanclerza: "Czuję wstyd za niemieckie zbrodnie"

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 110
Niemieckie przedstawicielstwa dyplomatyczne w Polsce opuściły dziś flagi do połowy masztu w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Udział w uroczystościach bierze Armin Laschet, kandydat na następcę Angeli Merkel. Polityk powiedział "Rzeczpospolitej", że odczuwa wstyd za zbrodnie jego rodaków popełnione w czasie II wojny światowej.

"Dziś flagi niemieckich przedstawicielstw w Polsce opuszczone są do połowy masztów na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością Warszawy podczas Powstania Warszawskiego" - oznajmił w niedzielę na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.

"Wraz z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii uczciliśmy w Warszawie pamięć ofiar" - dodał ambasador. 

 

Zobacz: 

Tusk z rocznicowym przesłaniem. "Nie możemy zwątpić. Jesteśmy to winni Powstańcom"

Zychowicz: "W Powstaniu Warszawskim zginęły trzy zapełnione Stadiony Narodowe"

W sobotę premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet wraz z ambasadorem Niemiec złożyli wieńce pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie. Laschet znalazł zresztą chwilę czasu, by porozmawiać z "Rzeczpospolitą" o rocznicy powstańczego zrywu w stolicy Polski. 

- Powstanie w Getcie Warszawskim było powstaniem odważnych Żydów i Żydówek przeciwko nazistom. Jednak także zbrodnie popełnione przez Niemców przeciwko całemu narodowi polskiemu napełniają mnie głębokim wstydem i pokorą. Dlatego czuję osobistą potrzebę, by wziąć udział w oficjalnych obchodach upamiętniających ofiary Powstania Warszawskiego, zrywu Polaków przeciwko okupantowi, i jestem wdzięczny, że wolno mi to robić u boku naszych polskich przyjaciół - tłumaczył polityk CDU. 

- Druga wojna światowa, wywołana napaścią nazistowskich Niemiec na Polskę, przysporzyła nieskończenie wielu cierpień. Niemcy są świadome tej historycznej odpowiedzialności - zapewnił Laschet. Jak dodał kandydat na kanclerza, w relacjach polsko-niemieckich jest za mało dbania o przyszłość społeczeństwa obywatelska i wymian międzynarodowych w celu poznania kultury sąsiadów. 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka