Mąż wiceminister Korneckiej zarabia w organizacji podlegającej jej resortowi

Anna Kornecka. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Anna Kornecka. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Mec. Jakub Kornecki, mąż odwołanej wiceminister Anny Korneckiej, świadczy usługi radcy prawnego dla Polskiej Organizacji Turystycznej, którą nadzoruje resort, w którym była ona zatrudniona - ustalił Salon24.pl.

Z wyjaśnień POT wynika, że mec. Kornecki podpisał umowę dwa miesiące przed tym, zanim jego żona - Anna Kornecka - została podsekretarzem stanu w resorcie Jarosława Gowina. Tyle, że odwołana w środę wiceminister była już wtedy w środowisku wicepremiera. Pełniła funkcję wiceprezesa zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego, wcześniej była prezesem spółki Nowe Centrum Administracyjne, a także zasiadała w radach nadzorczych spółek: Nowe Centrum Administracyjne i Opakomet S.A.

Polecamy:

Gowin: Zjednoczona Prawica nie rozbije się o jedno czy drugie stanowisko

Jan-Krzysztof Duda pierwszym polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach

Kornecka zawiesza działalność, ale poleca usługi męża

Wcześniej prowadziła kancelarię "Anna Kornecka i Współpracownicy Kancelaria Prawna" (w latach 2013-2019), ale zawiesiła działalność w związku z podjęciem wspomnianego powyżej zatrudnienia w państwowych firmach. Gdy o tym informowała w mediach społecznościowych na profilu kancelarii, zaznaczyła, że w dalszym ciągu usługi będzie świadczył jej mąż.

"Drodzy! W związku z nowymi wyzwaniami i obowiązkami zawodowymi czasowo zawieszam prowadzenie Kancelarii. Oczywiście w dalszym ciągu działalność prowadzi mój małżonek Jakub Kornecki i do niego proszę kierować wszystkie zapytania i prośby (j.kornecki@kornecka.pl). Trzymajcie za mnie kciuki i do zobaczenia!" - czytamy na Facebooku wpis z 1 czerwca 2019 r.

Z naszych ustaleń wynika, że małżonek wiceminister od 2015 r. prowadził oddzielną działalność gospodarczą pod nazwą “Jakub Kornecki Kancelaria Radcy Prawnego".

Mąż zarabia w Polskiej Organizacji Turystycznej

Gdy po raz pierwszy zapytaliśmy biuro komunikacji POT o współpracę z mec. Korneckim, dostaliśmy odpowiedź, że nie jest on pracownikiem Organizacji.

- W odpowiedzi na Pańskie pytanie informujemy, iż Polska Organizacja Turystyczna współpracuje z kancelariami i radcami prawnymi, w tym korzysta także z usług mec. Jakuba Korneckiego. Współpraca na świadczenie usług prawnych z mec. Jakubem Korneckim została zawarta z dniem 4 sierpnia 2020 r. w czasie, gdy Pani Anna Kornecka nie była zatrudniona w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii - poinformowała Salon24.pl Joanna Szyndler z POT.

Umowa została zawarta na czas określony do 31 grudnia 2021 r. Wynagrodzenie mec. Korneckiego wynosi 5700 zł netto miesięcznie za obsługę prawną w wymiarze 30 godzin miesięcznie, co daje 190 zł za godzinę. Jednakże POT może zlecić większą liczbę godzin mecenasowi, w przypadku dodatkowego zapotrzebowania.

Chcieliśmy porozmawiać z mec. Korneckim, do którego napisaliśmy na służbowego maila, ale nie odpowiedział na naszą prośbę o kontakt.

Oświadczenie majątkowe niedostępne dla dziennikarzy

Zwróciliśmy się z pytaniami również do wiceminister Korneckiej, ale w jej imieniu odpowiedziało nam biuro komunikacji resortu rozwoju. Interesowało nas m.in. jej oświadczenie majątkowe, którego nie ma na stronie internetowej resortu, ale nie uzyskaliśmy do niego dostępu. Chcieliśmy sprawdzić m.in. czy wiceminister Kornecka posiada udziały w kancelarii męża.

Nasze wątpliwości budziła też sytuacja, że resort w którym pracuje Kornecka nadzoruje prace Polskiej Organizacji Turystycznej, dla której świadczy usługi jej mąż.

“Sugerowanie w oparciu o cytowany przez Pana Redaktora wpis z portalu społecznościowego, że państwo Korneccy zawodowo ze sobą współpracują, jest bezzasadne. Pani Anna Kornecka wpisem z 1 czerwca 2019 r. poinformowała, że zrezygnowała z prowadzenia działalności i jednocześnie powiadomiła, że działalność w tym samym zakresie prowadzi jej małżonek. Miało to na celu poinformowanie ewentualnych zainteresowanych o braku możliwości udzielania przez nią pomocy prawnej” - wyjaśnia Salon24.pl biuro prasowe resortu rozwoju.

Nie zachodzi konflikt interesów?

W dalszej części odpowiedzi jesteśmy informowani, że Kornecka nie nadzoruje bezpośrednio POT, więc nie zachodzi konflikt interesów.

“Za nadzór organizacyjno-personalny Ministra nad organami i jednostkami organizacyjnymi oraz innymi podmiotami podległymi Ministrowi lub przez niego nadzorowanymi - odpowiada sekretarz stanu w MRPIT, pan minister Grzegorz Piechowiak. Sugestie, że podsekretarz stanu w MRPIT Anna Kornecka ma jakikolwiek wpływ na nadzór jednostek podległych, są więc bezzasadne” - tłumaczy nam MRPiT.

W środę rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki odwołał Annę Kornecką ze stanowiska podsekretarza stanu w MRPiT.

Marcin Dobski

Czytaj dalej:

Niemieccy lekarze nie są przekonani do obowiązku noszenia maseczek

Milicjant zamordował jej ojca. Po 50 latach nie doczekała sprawiedliwości

Mistrz olimpijski nazwał siebie wikingiem. Został zbesztany za "prawicowy ekstremizm"

Lider przedsiębiorców o tym, czemu poprze Polski Ład: „Działam realnie, nie na estradzie”

Kopciuszek na igrzyskach olimpijskich. Michał Rozmys w finale!

Lubię to! Skomentuj62 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka