Marko Lukunic/PIXSELL
Marko Lukunic/PIXSELL

Jan-Krzysztof Duda pierwszym polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach

Redakcja Redakcja Szachy Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda pierwszym polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach. W Soczi szedł jak burza. Mimo młodego wieku (23 lata) walczył o triumf w Pucharze Świata.

Gambit króla z Polski

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda po wygranej z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem w rewanżowej partii finału został pierwszym w historii polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach. Czwartkowy pojedynek, w którym grał białymi, zakończył się po 30 posunięciach.

Wcześniej 23-letni arcymistrz z Wieliczki jako pierwszy Polak zapewnił sobie awans do turnieju kandydatów, wygrywając w półfinale po dogrywce z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Właśnie Norweg jako pierwszy pogratulował mu sukcesu tuż po zakończeniu finałowego meczu w Soczi.

W rozgrywanym od 2005 roku w cyklu dwuletnim turnieju o Puchar Świata dotychczas zwyciężali: Lewon Aronian z Armenii, Amerykanin Gata Kamsky, Boris Gelfand z Izraela, Rosjanie Peter Swidler, Władimir Kramnik, Karjakin, ponownie Aronian oraz Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu.

" target="_blank">


Puchar Świata w Soczi

W walce o Puchar Świata startowało sporo zawodników z Polski. Najwyżej zaszeli Radosław Wojtaszek, który musiał w 1/16 uznać wyższość uznanego przez wielu najlepszego szachistę w historii Magnusa Carlsena oraz Kacper Piorun, który odpadł w 1/8 zmagań.

Dudy jednak nie dało się zatrzymać. Najpierw zremisował białymi z Carlsenem, by ostatecznie pokonać go czarnymi przy kolejnej rozgrywce.

Zobacz: Życiowy sukces Dudy. Mistrz świata pokonany

Duda dziękuje Dudzie

"Polacy triumfują nie tylko w Tokio. Jan-Krzysztof Duda zwyciężył w Pucharze Świata w szachach i jest pierwszym w historii Polakiem, który wygrał ten turniej! Brawo! Brawo! Brawo! Gratulujemy i dziękujemy!" - napisał na Twitterze prezydent.


Jan-Krzysztof Duda arcymistrzem

Jan-Krzysztof Duda zaczął swoją przygodę z grą w szachy, kiedy miał 5 lat. Bardzo szybko zaczął odnosić pierwsze sukcesy na arenie krajowej oraz międzynarodowej. W 2008 roku zdobył w Kołobrzegu Puchar Polski juniorów do 8 lat.

Jeszcze przed swoim zwycięstwem był najwyżej kiedykolwiek sklasyfikowanym Polakiem w światowym rankingu FIDE we wszystkich kategoriach:

  • classic – 12 miejsce (2758)
  • rapid – 20 miejsce (2751)
  • blitz – 9 miejsce (2796)

image

Jan-Krzysztof Duda Poland Poland, Cracow 2009, Photo collection of Tomasz Tokarski

WP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport