Komisja ds. pedofilii interweniuje, duchowni przepraszają za biskupa Długosza

Biskup Antoni Długosz na Jasnej Górze, fot. Twitter/Jasna Góra News
Biskup Antoni Długosz na Jasnej Górze, fot. Twitter/Jasna Góra News
Państwowa komisja ds. pedofilii wystąpiła do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego z wnioskiem o wyjaśnienie słów bp. Antoniego Długosza oraz wyciągnięcie wobec niego stosownych konsekwencji zgodnie z Prawem kanonicznym.

Skandaliczne słowa biskupa Długosza

Chodzi o słowa, które padły w środę podczas Apelu Jasnogórskiego. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przekonywał wówczas m.in., że "pedofilia jest społecznym problemem", a "zaplanowany atak środowisk wrogich Kościołowi celowo nagłaśnia tylko ów niewielki procent przestępstw księży". "Biskup sprzeniewierza się swemu powołaniu, gdy staje się prokuratorem donoszącym sądom na grzeszącego syna" - stwierdził.

Przeczytaj, co powiedział jeszcze bp Antoni Długosz.

Państwowa komisja ds. pedofilii interweniuje

- Te słowa mają potwornie bolesny charakter i nie powinny nigdy paść. Ponadto są one sprzeczne z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym. Każdy obywatel, także biskup, ma obowiązek zawiadomić organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wykorzystania seksualnego dzieci. Słowa biskupa sugerują, że w tego typu sytuacjach nie należy podejmować żadnych działań. To nieprawda - podkreślił przewodniczący państwowej komisji ds. pedofilii Błażej Kmieciak. Zaznaczył, że wypowiedź rani osoby skrzywdzone przez osoby duchowne. - Będziemy dalej analizować tę sprawę - zapowiedział.


Duchowni przepraszają za biskupa Długosza

Słowa duchownego odbiły się szerokim echem, wywołując krytykę również ze strony niektórych przedstawicieli Kościoła katolickiego.

"​Przepraszam wszystkich zranionych przez księży pedofilów za te słowa, które zostały wypowiedziane wczoraj na Jasnej Górze" - napisał na Twitterze jezuita o. Grzegorz Kramer.


Ksiądz Tadeusz s. Isakowicz-Zaleski zapytał o ocenę słów bpa Długosza polski Episkopat, jego przewodniczącego abpa Stanisława Gadeckiego oraz Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abpa Wojciecha Polaka.


„Nie ma i nie może być zgody na takie słowa” – skomentował ks. Piotr Studnicki. Napisał, że delegat KEP przygotowuje list do bpa Długosza. Po jego wysłaniu ma zostać opublikowany komunikat w tej sprawie. Do tej pory komunikat się nie pojawił.


Biskup Antoni Długosz - co o nim wiemy

Ksiądz biskup Antoni Długosz urodził się w 1941 roku w Częstochowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1965 r. Został wybrany biskupem tytularnym Aggar, stolicy starożytnej diecezji w prowincji rzymskiej Byzacena, niedaleko Tapsus (współczesna Sida Amara w Tunezji). Biskupem pomocniczym w Częstochowie jest od 18 grudnia 1993 r., a na biskupa został wyświęcony 6 stycznia 1994 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Popularnośc zyskał występując w programie TVP "Ziarno".
Jest doktorem habilitowanym teologii biblijnej, autorem polskiej Biblii dla dzieci "Dobry Bóg mówi do nas. Pismo Święte dla dzieci" oraz kawalerem Orderu Uśmiechu.

ja

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo