Majątek Zbigniewa Ziobry i Patrycji Koteckiej. Zainwestowali w nieruchomości

Zbigniew Ziobro i Patrycja Kotecka na ślubie Jacka Kurskiego, fot. arch. PAP/Art Service
Zbigniew Ziobro i Patrycja Kotecka na ślubie Jacka Kurskiego, fot. arch. PAP/Art Service
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zgromadził blisko 76 tys. zł oszczędności - wynika z jego oświadczenia majątkowego. Razem z żoną Patrycją Kotecką-Ziobro posiadają również udziały w nieruchomościach, warte 5 mln zł, ale żadnej nie kupili wspólnie.

Ile zarabia Zbigniew Ziobro

Dziennikarze Wirtualnej Polski biorą pod lupę majątki polityków. Tym razem postanowili przyjrzeć się, co deklaruje w oświadczeniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Ziobro jest ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym, a także posłem oraz członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Z jego ostatniego oświadczenia majątkowego za 2020 r., złożonego w kwietniu 2021 r., wynika, że zarobił dzięki pełnieniu tych funkcji 290 868,38 zł.

Patrycja Kotecka-Ziobro została 26 marca 2020 r. powołana w skład zarządu LINK4. Nie wiadomo, ile dokładnie zarabia, dziennikarze nie uzyskali odpowiedzi w biurze prasowym spółki. Wiadomo tylko, ile cały zarząd zarobił w 2020 r. Było to nieco ponad 3 mln zł na trzy osoby (ale nie wiadomo, jakie są zasady podziału).

Ziobro przyznał się w oświadczeniu majątkowym, że spłaca dwa kredyty. Jeden hipoteczny na 250 tys. zł, drugi na budowę instalacji fotowoltaicznej na 21 tys. zł.

Polecamy:

Nieruchomości państwa Ziobrów

O wiele większy majątek państwo Ziobrowie posiadają ukryty w nieruchomościach. Według wyliczeń Wp.pl Zbigniew Ziobro zgromadził w nieruchomościach ok. 3 mln zł, a jego żona 2 mln zł. W sumie daje to 5 mln zł. Żadne z mieszkań, domów czy działek nie jest wspólną własnością pary.

Zbigniew Ziobro posiada domu o powierzchni 133 mkw. o wartości 646 tys. zł, który jest w trakcie budowy, mieszkanie o powierzchni 125 mkw. o wartości 540 tys. zł oraz 1/3 udziałów w domu rodzinnym o powierzchni ponad 85 mkw. o wartości 150 tys. zł.

W oświadczeniu szef resortu sprawiedliwości zamieścił także informację o kilku posiadanych działkach: rolnej (powierzchnia 73 a) o wartości 135 tys. zł., leśno-rolnej (1,1 ha) o wartości 125 tys. zł i leśno-rolnej (1,4 ha) o wartości 150 tys. zł.

Jeśli chodzi o nieruchomości Patrycji Koteckiej, to dziennikarze Wp.pl piszą, że posiada ona dom na warszawskim Ursynowie po powierzchni ponad 140 mkw. i warte ok 1,5 mln zł oraz połowę udziałów w 55-metrowym mieszkaniu na Wilanowie, które należy także do jej rodziców (55,85 mkw., 330 tys. zł.).

Majątek osobno

W dokumentach małżeństwa nie ma żadnego przepisywania majątku na żonę.

"W odróżnieniu od innych opisywanych polityków minister Zbigniew Ziobro i jego żona nie dokonywali żadnych zmian w statusie prawnym małżeństwa po jego zawarciu. W ramach obowiązującego prawa zawierając małżeństwo Państwo Ziobro od początku zdecydowali się na relacje na zasadach odrębności majątkowej. Wynikało to z decyzji małżonki, która chciała zachować niezależność w sferze majątkowej" - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Kotecka chciała zablokować publikację

Dziennikarze Wirtualnej Polski przed opublikowaniem artykułu wysłali pytania do Ministerstwa Sprawiedliwości i do LINK4 dotyczące majątku małżeństwa. Jak twierdzą, mieli zarówno telefony z resortu, jak i reakcję ze strony Koteckiej. Ta nie odbierała połączeń od autorów tekstu, za to miała kontaktować się z innymi przedstawicielami serwisu Wp.pl, by zablokować publikację.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj57 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka