Afganistan. Talibowie wjeżdżają do Kabulu. Zobacz, jak reaguje tłum. Fot. Twitter
Afganistan. Talibowie wjeżdżają do Kabulu. Zobacz, jak reaguje tłum. Fot. Twitter

Afganistan. Talibowie wjeżdżają do Kabulu. Zobacz, jak reaguje tłum (WIDEO)

Redakcja Redakcja Afganistan Obserwuj temat Obserwuj notkę 55
Afganistan wraca w ręce talibów. Po tym, jak islamscy bojownicy opanowali wschód kraju, otoczyli stolicę - Kabul - licząc na pokojowe przejęcie władzy. Talibowie mają rozmawiać z afgańskim rządem na ten temat w Katarze. Tymczasem sieć zalewają nagrania pokazujące reakcje Afgańczyków na wjazd talibów.

Afganistan wraca w ręce talibów po tym, jak z kraju wycofało się wojsko amerykańskie. Afgańskie siły rządowe - mimo przewagi liczebnej i technologicznej nad islamskimi bojownikami, coraz częściej oddają im kolejne miasta bez walki.

Afganistan. Talibowie wjeżdżają do Kabulu. Zobacz, jak reaguje tłum (WIDEO)

Joe Biden, prezydent USA jeszcze 5 tygodni temu zapewniał, że taka sytuacja nie będzie możliwa. Teraz pracownicy amerykańskich placówek w popłochu opuszcza stolicę kraju. "Stany Zjednoczone przekazały talibom, że w razie przeszkód dla amerykańskiego personelu odpowiedź USA będzie szybka i zdecydowana" - podała telewizja CNN.

Lot z lotniska w Kabulu jest jedyną opcją na opuszczenie miasta po tym, jak w niedzielę rano zostało ono otoczone przez talibów. W mieście zapanował chaos. Do sieci trafiły nagrania pokazujące pokazujące, jak wygląda ruch uliczny w stolicy, a także reakcje Afgańczyków na pojawienie się bojowników na przedmieściach.

Czytaj też:

Afganistan. Talibowie przejmują kontrolę nad krajem

Talibowie zapewniają, że nie zależy im na rozlewie krwi. Gwarantują amnestię pracownikom afgańskiego rządu, podkreślając, że nie chcą krzywdy żadnego z cywili. Afgańczycy, szczególnie ci współpracujący z ludźmi z zachodu, boją się o swoje życie i próbują opuścić miasto.


“Talibowie weszli do miasta. Wszyscy się boją"

“Talibowie weszli do miasta. My uciekamy. Wszyscy się boją" - relacjonuje na Twitterze Sahra Karimi. Jest filmowcem z Afganistanu. Kobieta napisała list do filmowców na całym świecie z prośbą o pomoc dla niej i jej rodaków.

Do sieci trafiły też nagrania pokazujące talibów wypuszczających więźniów. Po tym, jak przejęli oni kontrolę nad bazą wojskową w Bagram, w ich rękach znalazł się los tysięcy przetrzymywanych tam terrorystów. Większość została wypuszczona, ale bojownicy konkurencyjnego do Talibanu Państwa Islamskiego nie mogą liczyć na litość.


Afganistan. Rząd gotów do przekazania władzy talibom. Negocjacje w Katarze

Po tym, jak talibowie otoczyli stolicę, Reuters poinformował, że krajowe władze są gotowe na negocjacje. Prezydent kraju Ashraf Ghani i wiceprezydent Amrullah Saleh uciekli z kraju do Tadżykistanu. Inni oficjele wybierają Pakistan lub Indie.

Jak donosi Jagoda Grondecka, polska dziennikarka przebywająca w Kabulu, talibowie ogłosili, że skoro prezydent Ghani opuścił kraj, a w Kabulu panuje chaos (plądrowanie sklepów itp), ich bojownicy wkraczają, żeby "utrzymać porządek".


Rozmowy w sprawie przekazania władzy mają odbyć się w Katarze, a przewodzić im ma Abdullah Abdullah, szef afgańskiej rady ds. pojednania narodowego, instytucji odpowiedzialnej za negocjacje pokojowe w Afganistanie. To też były premier i minister spraw zagranicznych Afganistanu. W rozmowy zaangażowani będą również przedstawiciele USA.

Rzecznik talibów oznajmił, że liczą oni na powołanie rządu "w kilka dni".

MD

Polecamy:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka