Lex TVN zostanie zawetowane? Wymowne słowa prezydenta

Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas Uroczystej Odprawy Wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie, fot. PAP/Marcin Obara
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas Uroczystej Odprawy Wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie, fot. PAP/Marcin Obara
Prezydent Andrzej Duda, przemawiając podczas obchodów święta Wojska Polskiego w Warszawie, powiedział słowa, które można zinterpretować jako zamiar zawetowania przyjętej przez Sejm ustawy medialnej, tzw. lex TVN.

Będzie prezydenckie weto?

- Będę stał na straży konstytucyjnych zasad, w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych - równego traktowania, zasady proporcjonalności i wszystkiego tego, co ważne w państwie demokratycznym - powiedział Andrzej Duda.


Zamiar weta sugerowałyby słowa o "wolności słowa, swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasadzie prawa własności".

Polecamy:

Dotychczas prezydent Andrzej Duda nie zabierał głosu w sprawie tzw. ustawy medialnej, zwanej potocznie lex TVN.

Sekretarz w Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski, pytany przez dziennikarzy o stanowisko głowy państwa, odpowiedział, że dopóki trwa proces legislacyjny i nie wiemy, jaki kształt ostatecznie przybierze ta ustawa po pracach Senatu, to ciężko się do niej odnosić. - Ale rzeczywiście, jest to ustawa, która wzbudza ogromne emocje, w sprawie której do prezydenta jest adresowanych wiele próśb i pism. I chciałbym powiedzieć, że ze wszystkimi tymi stanowiskami pan prezydent się zapoznaje, wnikliwie je analizuje. Poczekajmy, aż ta ustawa trafi na biurko prezydenta, wtedy prezydent się do niej odniesie – powiedział Spychalski.

Zadania Prezydenta RP

Przemawiając przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie Andrzej Duda powiedział także, że jego zadaniem, jako Prezydenta RP,  jest pilnowanie tego, aby zobowiązania, w tym zobowiązania sojusznicze, były dotrzymywane, "tak samo, jak obowiązkiem moim jest stanie na straży Konstytucji RP i naszej polskiej demokracji".

- Czyniłem to już, wtedy, kiedy podejmowałem odpowiednie działania i stosowałem instrumenty, gdy zgłaszano mi i widziałem, że istnieje możliwość naruszeni niezwykle ważnych zasad demokracji, takich jak pluralizm polityczny, takich jak rzeczywista możliwość dokonywania wyboru swoich przedstawicieli przez moich rodaków w wyborach powszechnych, myślę w tym momencie o ordynacji do Parlamentu Europejskiego - podkreślił Andrzej Duda.

Ustawa medialna, czyli lex TVN

Uchwalona przez Sejm nowelizacja, którą teraz zajmie się Senat, przewiduje, że koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Norwegia, Islandia i Lichtenstein), pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. W ocenie opozycji jest ona wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery.

W intencji autorów projektu, nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 roku przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj75 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka