Spór z Izraelem. Mateusz Morawiecki reaguje, dzieci Magierowskiego ściągnięte do Polski

Jair Lapid kontra Mateusz Morawiecki. Polski premier ostro skrytykował szefa MSZ Izraela. Fot. PAP/EPA
Jair Lapid kontra Mateusz Morawiecki. Polski premier ostro skrytykował szefa MSZ Izraela. Fot. PAP/EPA
Izrael obniżył rangę placówki dyplomatycznej w Warszawie po tym, jak Andrzej Duda podpisał nowelizację Kpa. Mateusz Morawiecki nazwał tę decyzję bezpodstawną i nieodpowiedzialną. Zdaniem premiera szef izraelskiego MSZ Jair Lapid wykorzystuje tragedię holocaustu do celów partyjnych.

Jair Lapid oświadczył na Twitterze, że „Polska zaaprobowała - nie po raz pierwszy - niemoralną, antysemicką ustawę". Przekazał też, iż polecił charge d’affaires Izraela w Warszawie, aby „natychmiast wrócił do Tel-Awiwu na konsultacje, na czas nieokreślony”.

Spór z Izraelem. Mateusz Morawiecki ostro reaguje, dzieci Magierowskiego ściągnięte do Polski

Jair Lapid zasugerował również, aby ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski przedłużył sobie wakacje i nie wracał do Izraela. Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że dyplomata jest atakowany, mimo że „od trzech lat wykonuje na miejscu ogromną pracę na rzecz budowy dobrych stosunków między naszymi narodami”.

„Konsekwencją ostatnich agresywnych działań rządu Izraela jest wzrost nienawiści do Polski i Polaków w tym kraju. Między innymi z tych powodów podjąłem decyzję o bezpiecznym transporcie do Polski dzieci naszego ambasadora. Polska nigdy nie zostawia swoich dyplomatów w potrzebie" - podkreślił polski premier w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku.

Polecamy:

Mateusz Morawiecki reaguje na słowa szefa MSZ Izraela. „To, co mówi Jair Lapid, budzi oburzenie każdego uczciwego człowieka”

Mateusz Morawiecki stwierdził, że słowa Jaira Lapida „budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka”. Nikt, kto zna prawdę o Holokauście i cierpieniach Polski w czasie II wojny światowej, nie może godzić się na taki sposób prowadzenia polityki. Wykorzystywanie tej tragedii na potrzeby partyjnych interesów jest karygodne i nieodpowiedzialne. Jeżeli rząd Izraela nadal będzie w ten sposób atakował Polskę, będzie to miało również bardzo negatywny wpływ na nasze relacje - zarówno dwustronne, jak i te na forach międzynarodowych" - ostrzegł premier.

Nowelizacja Kpa zmienia przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa” - bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Zapisy noweli oznaczają m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia.

MD

Czytaj też:
Lubię to! Skomentuj124 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka