Trzęsienie ziemi na Haiti. Wiele ofiar, ogromne zniszczenia. Polscy strażacy w gotowości

Wciąż pod gruzami znajduje się wiele osób,  	PAP/EPA/Duples Plymouth
Wciąż pod gruzami znajduje się wiele osób, PAP/EPA/Duples Plymouth
Co najmniej 304 osoby zginęły, ponad 1800 zostało rannych a setki uważa się za zaginione w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,2 st. na Haiti. Żywioł wyrządził olbrzymie zniszczenia, trwa akcja ratunkowa. Liczne kraje świata oferują pomoc.

Wstrząsy silniejsze niż w 2010 roku

Według amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości ok. 150 km na zachód od stolicy kraju Port-au-Prince, w rejonie miejscowości Petit Trou de Nippes.

Trzęsienie ziemi, które nastąpiło o godz. 8.29 czasu lokalnego (14.29 czasu polskiego) było tak silne, że dało się odczuć na Kubie i Jamajce. Wstępne doniesienia z Haiti – jednego z najbiedniejszych krajów na półkuli zachodniej - mówią o zniszczonych lub uszkodzonych domach mieszkalnych, kościołach i centrach handlowych.

Sejsmolodzy wskazują, że sobotnie trzęsienie ziemi było silniejsze i płytsze niż katastrofalne wstrząsy z 12 stycznia 2010 r., które spowodowało poważne zniszczenia w stolicy Port-au-Prince i innych miastach. Zginęło wtedy ponad 200 tys. ludzi, a ponad 300 tys. zostało rannych.

Jednak tym razem epicentrum znajdowało się dalej od stolicy. Według świadków wstrząsy były tam odczuwalne, ale nie wydaje się aby spowodowały większe zniszczenia.

Najnowszy bilans ofiar

Duże zniszczenia wystąpiły natomiast w najbliższym epicentrum większym mieście Les Cayes, gdzie wiele budynków zawaliło się lub zostało poważnie uszkodzonych. Ruiny przeszukują ratownicy, wiele osób prawdopodobnie znajduje się pod gruzami.

Ranni przewożeni są do okolicznych szpitali w Pestel, Corailles i Roseaux, które już są przepełnione.

Według Służby Ochrony Cywilnej Haiti dotychczasowy bilans ofiar śmiertelnych wynosi 304 osoby. Ponad 1800 osób zostało rannych a los setek pozostaje nieznany. Premier Ariel Henry zaapelował do wszystkich Haitańczyków o jedność w tej krytycznej chwili i ogłosił stan wyjątkowy, który ma trwać miesiąc. Henry udał się na tereny dotknięte kataklizmem.

Prezydent USA Joe Biden i wiceprezydent Kamala Harris zostali poinformowani o sytuacji na Haiti. Biden polecił udzielenie niezwłocznej pomocy; akcję ma koordynować Samantha Power, administrator organizacji USAID

Polscy strażacy w gotowości

W związku z sytuacją na Haiti, Komendant Główny PSP nadbrygadier Andrzej Bartkowiak polecił sprawdzenie gotowości bojowej grup poszukiwawczo-ratowniczych PSP działających w ramach USAR POLAND i MUSAR POLAND.

Osaka angażuje się w pomoc humanitarną

Tenisistka Naomi Osaka zobowiązała się przekazać swoje zarobki z przyszłotygodniowego Western & Southern Open na wsparcie akcji pomocy po trzęsieniu ziemi na Haiti. Z tego kraju bowiem pochodzi jej ojciec.

„Naprawdę boli, gdy widzę wszystkie zniszczenia, które mają miejsce na Haiti, i czuję, że naprawdę nie możemy złapać przerwy” – powiedział Osaka na Twitterze.

Osaka to tenisistka numer dwa na świecie. Jej matka jest Japonką i dlatego gra pod japońską flagą.

ja

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka