Usnarz Górny. Szczerba i Joński przekazali uchodźcom śpiwory i żywność. Premier komentuje

Michał Szczerba i Dariusz Joński przekazali uchodźcom śpiwory i żywność. Premier komentuje
Michał Szczerba i Dariusz Joński przekazali uchodźcom śpiwory i żywność. Premier komentuje
50 uchodźców koczujących przy polsko-białoruskiej granicy w miejscowości Usnarz Górny, otrzymało śpiwory, koce, żywność i wodę. Potrzebującym pomogli posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński. Wezwali rząd do zajęcia stanowiska w sprawie migrantów. Premier Mateusz Morawiecki zareagował.

Posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński są w kontakcie z zastępczynią RPO, panią dr Hanną Machińską, która prosiła ich, o zorientowanie się, jakie potrzeby mają osoby koczujące od niemal tygodnia przy polskiej granicy.

Usnarz Górny. Szczerba i Joński przekazali uchodźcom śpiwory i żywność

Usnarz Górny w województwie podlaskim - to właśnie w okolicy tej miejscowości "uwięziona" jest około 50-osobowa grupa imigrantów, są w niej kobiety i małe dzieci. Polska - zgodnie z przepisami o uchodźcach - nie może ich przyjęć, a odwrót w stronę Białorusi blokują im tamtejsi strażnicy i żołnierze.


Migrantom pomagają miejscowi i polscy pogranicznicy. Dowożą im wodę i żywność. W środę uchodźcy otrzymali pomoc od posłów KO - przywieźli śpiwory, koce, jedzenie i wodę. Zaapelowali do rządu o jak najszybsze zajęcie stanowiska w sprawie tych osób.

- Wzywamy rządzących do wypowiedzenia się w tej sprawie. Jest wręcz niewiarygodne, żeby w taki nieludzki sposób gdzieś pod polską granicą czekały kobiety i dzieci, a ze strony rządu nikt nie zabierał w tej sprawie stanowiska - oświadczył Dariusz Joński.

Czytaj też:

Usnarz Górny. Mateusz Morawiecki o migrantach: To Polska decyduje, kogo wpuszcza, nie Łukaszenka

Mateusz Morawiecki zabrał głos w tej sprawie podczas konferencji w Kamieńcu Ząbkowickim (woj. dolnośląskie). - Co do uchodźców, którzy są wykorzystywani przez pana Łukaszenkę, mogę powiedzieć, że musimy chronić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i oczywiście od nas musi zależeć, kogo my wpuszczamy, a kogo nie. Nie może być tak, aby szantaż pana Łukaszenki zmuszał nas do przyjmowania kogokolwiek - odpowiedział Morawiecki.

- Poważne, suwerenne państwo chroni swoje granice zewnętrzne. Dzisiaj w sukurs Straży Granicznej pojechało również wojsko, dziękuję żołnierzom, dziękuję Straży Granicznej za skuteczną ochronę naszej granicy wschodniej - dodał premier.

MD

Polecamy:

Lubię to! Skomentuj191 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka