Rośnie poparcie dla PiS. Złe wieści dla opozycji

Według najnowszego sondażu rośnie poparcie dla PiS. Fot. Flickr
Według najnowszego sondażu rośnie poparcie dla PiS. Fot. Flickr
Według sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla serwisu dorzeczy.pl, PiS idzie w górę. Tuż za Prawem i Sprawiedliwością znalazła się Koalicja Obywatelska i ruch Szymona Hołowni Polska 2050. Do Sejmu weszłaby jeszcze Lewica i Konfederacja.

Gdyby w niedzielę odbyły się wybory do Sejmu to PiS uzyskałoby 40,2 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 24,1 proc., a ruch Szymona Hołowni Polska 2050 – 10,9 proc.

Zobacz także: Dlaczego Andrzej Duda zignorował Merkel? Niemieckie media na tropie

PiS idzie w górę

W porównaniu do sondażu przeprowadzonego w maju, partia rządząca zyskała 1,8 pkt. proc. Poparcie 40,2 proc. przekłada się na 230 mandatów poselskich, czyli o pięć mniej niż w wyborach z 2019 roku. Oznacza to, że PiS brakowałoby zaledwie jednego mandatu do samodzielnych rządów.

Na drugim miejscu z wynikiem 24,1 proc. uplasowała się Koalicja Obywatelska. Otrzymałaby 121 mandatów, czyli 13 mniej niż w 2019 roku. Od majowego sondażu poparcie dla KO wzrosło o 9,5 punktów proc.

Zobacz także: Balcerowicz chwalił transformację gospodarczą. "Polska świętuje tylko klęski"

Ostatnie miejsce na podium należy do Ruchu Szymona Hołowni Polska 2050, na którego oddałoby głos 10,9 proc. respondentów. Ten wynik przełożyłby się na 44 mandaty.

Oprócz powyższych ugrupowań do Sejmu weszłyby jeszcze Lewica (9 proc. głosów, ze spadkiem poparcia o 1,8 pkt. proc.) oraz Konfederacja (8,8 proc głosów, która odnotowała wzrost poparcia o 1,7 pkt. proc.).

Zobacz także: Atak antyszczepionkowców na Kosiniaka-Kamysza. Szef PSL komentuje

PSL poza Sejmem

Progu wyborczego nie udałoby się przekroczyć Polskiemu Stronnictwu Ludowemu – Koalicji Polskiej – 3,9 proc. wyborców (spadek o 0,8 pkt. proc).

Zobacz także: Syn i żona Jakimowicza cierpią i płaczą. Winny? TVN24

Chęć oddania głosu na inne niż powyższe ugrupowania wyraziło 3,1 proc. ankietowanych. Wśród nich: Kukiz'15, na którego zagłosowałoby 1,5 proc., na Porozumienie Jarosława Gowina - 1,1 proc., natomiast na Agrounię - 0,4 proc.

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 59 proc.

Zobacz także: Wyszyński antykapitalista

Badanie przeprowadzono w dniach 10-11 września 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1016 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

Polecamy: 

NS 

Lubię to! Skomentuj87 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka