Dlaczego Andrzej Duda zignorował Merkel? Niemieckie media na tropie

Angela Merkel z wizytą w Polsce. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Angela Merkel z wizytą w Polsce. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Niemiecka prasa zastanawia się nad rzeczywistymi przyczynami odwołania spotkania Angeli Merkel z prezydentem Andrzejem Dudą. Brak czasu jest „mało wiarygodny” – wskazuje Philipp Fritz z „Welt am Sonntag”.

„Brak czasu” Dudy nie jest wiarygodny?

- Z niemieckiego punktu widzenia odmowa Dudy (spotkania) z Merkel jest afrontem i dowodem na trudne relacje. Z żadnym innym krajem partnerskim stosunki Berlina nie są tak chłodne, jak z Polską - docieka Philipp Fritz na łamach „Welt am Sonntag”. Niemieckie media wciąż zastanawiają się, dlaczego polski prezydent nie znalazł czasu dla ustępującej kanclerz. 

Fritz uważa, że brak czasu Dudy jest mało wiarygodną wymówką. Przypomina również, że podczas pożegnalnych podróży, Angela Merkel była przyjmowana przez prezydenta USA Joe Bidena i przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. Dodaje też, że prezydent kraju będącego członkiem UE odmówił jej tego zaszczytu.

Zobacz także: Podsumowanie rządów Angeli Merkel. „Katastrofa Polski, Niemiec i Unii Europejskiej”

Na podstawie sugestii „Gazety Wyborczej”, Fritz spekuluje, czy decyzja Dudy była ripostą za odmowę strony niemieckiej zorganizowania w Berlinie konsultacji międzyrządowych. Brak konsultacji został źle przyjęty w Warszawie - oceniło "Die Welt". 

Niemiecki publicysta wymienia kilka powodów kryzysu. Chodzi między innymi o spór o niemiecko-rosyjski gazociąg Nord Stream 2 oraz wzrastające antyniemieckie nastroje w Polsce. - Państwowa telewizja, posługując się drastycznymi sformułowaniami, przedstawia Niemcy jako wroga - twierdzi Fritz.

Zobacz także: Ostatnia wizyta Merkel w Polsce. O czym rozmawiała z premierem?

W jego tekście czytamy także, iż w Polsce od 6 lat trwa demontaż państwa i jest to „europejski problem”, zaś Merkel zbyt powściągliwie podeszła do sprawy i jej następca odziedziczy "trudną" spuściznę.

„Sueddeutsche Zeitung”: „Duda nie chciał się spotkać z Merkel”

- W rzeczywistości odmowa na dwa dni przed przyjazdem kanclerz, podanego wcześniej oficjalnie przez władze w Berlinie terminu spotkania Dudy i Merkel, miała zapewne inne powody. Duda nie chciał spotkać się z Merkel, ponieważ nie zrobiła ona nic przeciwko budowie gazociągu Nord Stream 2, który zdaniem Warszawy szkodzi bezpieczeństwu energetycznemu - analizuje z kolei Florian Hassel w „Sueddeutsche Zeitung". 

Zobacz także: TVN24 przeniosło program z powodu beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Widzowie wściekli

Dziennikarz zwraca uwagę na słowa Merkel, że spór o praworządność powinien zostać rozwiązany na drodze dialogu między Komisją Europejską a Polską.

Der Spiegel: Merkel z poczuciem winy za zbrodnie IIWŚ?

Redakcja "Der Spiegel" zwraca uwagę na ugodową postawę Merkel podczas pożegnalnej wizyty w stolicy Polski. Tłumaczy to poczuciem winy za zbrodnie popełnione przez Niemców podczas II wojny światowej. 

Zobacz także: Balcerowicz chwalił transformację gospodarczą. "Polska świętuje tylko klęski"

- Niemiecka napaść na Polskę w 1939 roku była początkiem drugiej wojny światowej, w której zginęło od 55 do 80 mln osób. W Polsce liczbę ofiar szacuje się na sześć milionów - stwierdzono w gazecie. 

- Wobec tej historycznej winy nie powinno dziwić, że w rozmowie z szefem rządu Mateuszem Morawieckim odchodząca z urzędu Merkel wykazała ugodową postawę - podsumowano. 

Merkel kończy karierę polityczną

Angela Merkel była w Polsce ostatni raz w roli kanclerz Republiki Federalnej Niemiec. Szefowa niemieckiego rządu po 16 latach odchodzi ze stanowiska i z polityki. Nie będzie kandydować w wyborach 26 września.

Polecamy: 

NS 


Lubię to! Skomentuj102 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka