Nie żyje Krystyna Kołodziejczyk-Ziębińska. Aktorka miała 82 lata

Nie żyje Krystyna Kołodziejczyk-Ziębińska / Fot. PAP Paweł Supernak
Nie żyje Krystyna Kołodziejczyk-Ziębińska / Fot. PAP Paweł Supernak
Krystyna Kołodziejczyk-Ziębińska, aktorka filmowa i teatralna zmarła w poniedziałek. Miała w dorobku ponad 100 ról filmowych, telewizyjnych, teatralnych i radiowych.

Aktorka zmarła w poniedziałek w szpitalu, w którym przebywała od kilku tygodni. Dwa tygodnie temu odszedł jej mąż. 

Aktorka była znana z komedii "Cafe pod  Minogą" czy "Kogel-mogel" 

Krystyna Kołodziejczyk urodziła się 30 marca 1939 r. w Częstochowie. Ukończyła łódzką Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera. Na wielkim ekranie debiutowała w filmie dla dzieci „Król Maciuś I”.

Zobacz także: Prokurator, sąd i kat w jednym

W jednym z wywiadów wspominała, że warsztatu aktorki komediowej uczyła się od największych sław przedwojennego filmu i kabaretu, między innymi Adolfa Dymszy. Wspólnie z nim wystąpiła w cieszącej się wielką popularnością komedii „Cafe pod Minogą” z 1959 r. Przez całą karierę była obsadzana w komediach, takich jak „Kogel-mogel”, „CK-Dezerterzy” i „Pogoda na jutro”.

W ostatnich latach kariery związana z Och-Teatrem 

W październiku 1959 r. zadebiutowała na scenie teatralnej w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W kolejnych latach występowała na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego i Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W bydgoskim teatrze poznała swojego pierwszego męża reżysera Andrzeja Ziębińskiego.

Zobacz także: Rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. tęczowych rodzin i LGBT przyjęta

Występowała w licznych inscenizacjach w reżyserii Józefa Szajny, Jerzego Grzegorzewskiego oraz Adama Hanuszkiewicza w warszawskim Teatrze Nowym. Występowała także w Teatrze Studio. W ostatnich latach kariery była związana z Och-Teatrem. 

Odznaczona Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis 

W latach 70. często gościła na małym ekranie, między innymi w serialu „Chłopi”, gdzie zagrała żonę wójta. Później zasłynęła rolą Heleny Koniuszkowej w serialu Stanisława Barei „Zmiennicy”.

Zobacz także: Minister z dwa razy wyższą pensją niż doświadczony lekarz. MZ komentuje

Wielokrotnie użyczała swojego głosu w filmach animowanych i fabularnych, między innymi serii filmów o Harrym Potterze.
W ostatnich 20 latach występowała głównie w serialach telewizyjnych, między innymi „Miodowych latach”, „Samo życie”, „Złotopolskich” i „39 i pół”. Pojawiała się także w Teatrze Polskiego Radia.

W 2019 r. została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Polecamy: 

NS 

Źródła: PAP, film.interia.pl

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura