Prawo jazdy - samorządowcy chcą, by zdający płacili ponad 200 zł za egzamin

Zarząd Związku Województw RP sygnalizuje, że pilnie należy zwiększyć opłaty za przeprowadzenie egzaminów na prawo jazdy. Fot. CC
Zarząd Związku Województw RP sygnalizuje, że pilnie należy zwiększyć opłaty za przeprowadzenie egzaminów na prawo jazdy. Fot. CC
Marszałkowie Województw RP sygnalizują, że pilnie należy zwiększyć stawkę opłat pobieranych za przeprowadzenie egzaminów państwowych na prawo jazdy. Jak uzasadniają swoje stanowisko i ile wg ich propozycji zapłacilibyśmy za tzw.”prawko”?

Zarząd Związku Województw RP sygnalizuje, że pilnie należy zwiększyć opłaty za przeprowadzenie egzaminów na prawo jazdy.

Kiepska sytuacja ekonomiczna WORD–ów

Marszałkowie zaniepokojeni są pogarszającą się sytuacją ekonomiczną Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

Uzasadniają, że opłaty za egzamin państwowy są zbyt niskie w stosunku do rosnących kosztów utrzymania. Mają na myśli wzrastające ceny paliw oraz pozostałe koszty amortyzacyjne.

Zobacz także: "PiS i Kaczyński chcą wyprowadzić Polskę z UE". Tusk apeluje o zmianę konstytucji

Jak podaje portalsamorządowy.pl, w 2020 roku WORD-y odniosły straty w wysokości 44,3 mln zł. 2019 rok  wcale nie był lepszy. Średnia wysokość strat wszystkich WORd-ów wynosiła 9,77 mln zł.

W oświadczeniu dowiadujemy się, że każdego dnia stosunek wpływów za egzaminy do kosztów, które ponoszą ośrodki jest ujemny.

- W szczególności dotyczy to egzaminów na tzw. Kategorie ciężkie – czytamy w stanowisku przyjętym przez Zarząd Związku Województw RP.

Zobacz także: Tragedia w Białym Miasteczku. Zmarł mężczyzna, który się okaleczył!

Egzaminatorzy chcą podwyżek

Marszałkowie wskazują, że czas pandemii wpłynął negatywnie na sytuację WORD-ów. Mówią, że nie otrzymali jakiegokolwiek wsparcia ze strony państwa i właśnie to było spowodowało szereg oszczędności, na które musiały się zdecydować ośrodki.

Dodają, że efektem tej sytuacji jest duża presja ze strony egzaminatorów, którzy domagają się waloryzacji stawek wynagrodzenia.

Zobacz także: Syn Krzysztofa Krawczyka dostał ataku padaczki po spotkaniu z Ewą Krawczyk

Marszałkowie Województw RP podkreślają, że opłaty za przeprowadzenie egzaminów na prawo jazdy są nieadekwatne. Dodają również, że nie były one podwyższane od ośmiu lat, czyli od rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 16 stycznia 2013 roku.

Ile w tej chwili płacimy za zdanie prawa jazdy?

Jak podaje portal rankomat.pl aby zapisać się na egzamin kategorii B należy zapłacić 30 zł za „teorię”, natomiast 140 zł za egzamin praktyczny.

W serwisie czytamy, że uprawnienia do prowadzenia motocyklu są już o 40 zł droższe, a na autobusy czy samochody ciężarowe o 60 zł. Złożenie samego wniosku o wydanie prawa jazdy to koszt 100,50 zł (łącznie z opłatą ewidencyjną).

Ile zapłacilibyśmy po podwyżkach

Marszałkowie proponują, by opłata za część teoretyczną egzaminu państwowego wynosiła 0,75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (biorąc pod uwagę, że w II kwartale tego roku wyniosło ono 5774,13 zł, to opłata za egzamin teoretyczna powinna wynieść 43,3 zł).

W przypadku egzaminów praktycznych sugerowana stawka miałaby wynieść: 3,50 proc. pmw dla kategorii AM; tyle samo dla kategorii B (tj. przy obecnej kwocie pmw – 202 zł); 4,25 proc. pmw dla kategorii B1, C1, D1 lub T; 4,50 proc. pmw dla kategorii A1, A2 lub A; 5 proc. pmw dla kategorii C, D lub B+E; 6,12 proc. pmw dla prawa jazdy kategorii C1+E, C+E, D1+E lub D+E oraz 8,12 proc. pmw dla praktycznego egzaminu państwowego przeprowadzonego w celu wydania pozwolenia na kierowanie tramwajem.

Polecamy: 

NS 

Żródło: portalsamorządowy.pl


Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka