Sklepy spożywcze dostaną rekompensaty za stan wyjątkowy? Tego chce Senat

Miejscowość objęta stanem wyjątkowym. fot.Wikimedia/Grzegorz W. Tężycki
Miejscowość objęta stanem wyjątkowym. fot.Wikimedia/Grzegorz W. Tężycki
Senat zaproponował poprawki do ustawy ws. rekompensat dla firm w związku ze stanem wyjątkowym. Poprawki rozszerzają grupę podmiotów uprawnionych do wsparcia. m.in. o sklepy spożywcze, działalność kulturalną i przewóz turystów. Ustawa trafi teraz do Sejmu.

Uchwalona w ub. tyg. przez Sejm ustawa o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego zakłada, że rekompensaty będą przysługiwać przedsiębiorcom i rolnikom świadczącym usługi hotelarskie, pilotom wycieczek, przewodnikom turystyki, firmom gastronomicznym na obszarze objętym stanem wyjątkowym. Rekompensata ma być ustalana za okres 30 dni trwania stanu wyjątkowego w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu podmiotu ze świadczonych przez niego usług albo prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Zobacz: Turów, Czechy, TSUE. "Strona polska popełniła błędy, dziś to Czesi blokują porozumienie"

Ustawę wraz z poprawkami senatorowie poparli jednogłośnie

Poprawki Senatu rozszerzają krąg beneficjentów wsparcia o przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną produktów spożywczych lub pamiątek, zajmujących się przewozem turystów, kulturą, rozrywką i rekreacją; ponadto podnoszą próg wysokości rekompensaty z 65 do 80 proc. przychodu oraz skreślają obligatoryjność przeprowadzania kontroli u przedsiębiorcy. W uchwalonej przez Sejm ustawie zapisano, że w celu weryfikacji danych zawartych we wniosku wojewoda może przeprowadzać kontrole lub zlecać ich przeprowadzenie; jeżeli kwota rekompensaty przekracza kwotę 65 000 zł, przeprowadzenie kontroli ma charakter obligatoryjny.

Zobacz: Robert Lewandowski ze Złotym Butem. To historyczny moment

Jedna z zaproponowanych przez Senat poprawek dodaje zapis stanowiący, że nie pobiera się opłat od pozwu o rekompensatę wniesionego przez wnioskodawcę. Senatorowie nie przychyli się natomiast do poprawki zakładającej, by w szczególnie uzasadnionych przypadkach wojewoda mógł przyznać rekompensatę innym podmiotom niż te wskazane w ustawie, „jeżeli okoliczności, a zwłaszcza poziom strat, utraconych korzyści lub ciężkie położenie materialne, wskazują, że wymagają tego względy słuszności”.

Ustawa trafi teraz do Sejmu

Zgodnie z ustawą, aby dostać rekompensatę, uprawniony podmiot musi wystąpić ze stosownym wnioskiem do właściwego wojewody. Mają się w nim znaleźć dokumenty potwierdzające informacje o przychodzie ze wskazanego okresu. Decyzję ws. rekompensaty wojewoda ma wydawać niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Decyzja wojewody jest ostateczna i prawomocna.

Zobacz: Zmienia się standard telewizji naziemnej. Niektórzy będą musieli zainwestować

Ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia

Stan wyjątkowy został wprowadzony 2 września na 30 dni mocą rozporządzenia prezydenta RP w związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy. Stanem wyjątkowym są objęte 183 miejscowości w pasie o szerokości 3 km od granicy z Białorusią w części województw podlaskiego i lubelskiego.

KJ

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka