Wybory wewnętrzne w Platformie Obywatelskiej. Walka o Pomorze i Dolny Śląsk!

Donald Tusk (P) i Grzegorz Schetyna (L). Fot. PAP/	Paweł Supernak
Donald Tusk (P) i Grzegorz Schetyna (L). Fot. PAP/ Paweł Supernak
PO przygotowuje się do zaplanowanych na 23 października wyborów wewnętrznych, w których Donald Tusk potwierdzi zapewne swe przywództwo. Wybory obejmą też jednak szefów regionów. Do zmiany dojdzie m.in. na Dolnym Śląsku i Pomorzu, a możliwe, że również na Mazowszu i Podlasiu.

23 października w Platformie Obywatelskiej odbędą się wybory wewnętrzne. Wszyscy członkowie PO będą wybierać przewodniczącego partii oraz szefów struktur regionalnych i powiatowych.

Polecamy:

Marian Banaś zarzuca nieprawidłowości w finansowaniu konferencji... w której brał udział

Zastępczyni RPO o dramacie na granicy: To naruszenie Konwencji o prawach dziecka

Jedyny kandydat - Donald Tusk

Termin zgłaszania kandydatów na przewodniczącego upłynął w czwartek. Jedyną osobą, która wyraziła chęć ubiegania się o tę funkcję jest Donald Tusk, który pełni obowiązki szefa Platformy od 3 lipca. Zastąpił wówczas Borysa Budkę, który zgodził się zrezygnować na jego rzecz. Latem powrócił na fotel przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej.

Najwięcej emocji w PO budzą jednak wybory szefów regionów, czyli 16 partyjnych „baronów”, z automatu zasiadających w zarządzie partii. W większości województw zachowane zostanie personalne status quo. Zmiany na pewno zajdą na czele trzech struktur: dolnośląskiej, pomorskiej i zachodniopomorskiej, gdzie dotychczasowi liderzy: Grzegorz Schetyna, Sławomir Neumann i Arkadiusz Marchewka nie zamierzają walczyć o utrzymanie władzy.

Dlaczego Schetyna nie zdecydował się na start?

Od partyjnych przeciwników Schetyny można usłyszeć, że nie ma on szans na wybór, dlatego też nie zdecydował się na start. Jego otoczenie podkreśla natomiast, że były przewodniczący PO postawił na dobrego kandydata, popularnego prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja. Sam Schetyna ma rozmawiać z Tuskiem o tym, by znaleźć się w przyszłym zarządzie partii, który wyłoni nowa Rada Krajowa już po wyborach wewnętrznych.

Kontrkandydatem Szełemeja ma być wrocławski poseł Michał Jaros i to jemu część polityków z dolnośląskiego daje większe szanse na zwycięstwo. – Szełemej to nie jest poważny kandydat – ocenia jeden z posłów. Stronnicy Schetyny przekonują z kolei, że to prezydent Wałbrzycha jest „pewniakiem”, z którym 40-letni poseł PO nie ma szans na równą walkę. – A ja myślę, że walka będzie wyrównana, choć strukturze przydałoby się odświeżenie. Powinniśmy postawić na młodość – przekonuje z kolei inny z parlamentarzystów.

Czytaj dalej:

Pawłowska: "Podjęłam decyzję o wstąpieniu do klubu PiS"

Mieszkanie bez wkładu własnego. Co znalazło się w ustawie?

Prezydent z 40 proc. podwyżką. Podpisał ustawę

Rodzinny kapitał opiekuńczy uchwalony. Nowe świadczenia na drugie i kolejne dzieci

Sejm przyjął ustawy podatkowe Polskiego Ładu

Zastrzeżenia wobec Halickiego

Ciekawie może być także na Mazowszu, gdzie duża część lokalnych działaczy ma zastrzeżenia do pracy obecnego, wieloletniego szefa struktury, europosła Andrzeja Halickiego. – Andrzej skupił się na europarlamencie, w regionie rzadko bywa, a potrzebny jest ktoś, kto by pojeździł po powiatach, porozmawiał się z ludźmi – mówi jeden z mazowieckich działaczy Platformy.

Do startu namawiany jest pochodzący z Legionowa rzecznik partii Jan Grabiec. Jeśli zdecyduje się kandydować, o przywództwo w regionie będzie walczył z Halickim, który podjął już decyzję, by ubiegać się o reelekcję.

Do zmiany władzy dojdzie na Pomorzu Zachodnim, którym kieruje obecnie, jako pełniący obowiązki, poseł Arkadiusz Marchewka. Polityk nie zamierza jednak kontynuować swej pracy na tym stanowisku. – Wykonałem zadanie, doprowadziłem łódkę do brzegu, ale chcę się zająć innymi sprawami – mówi Marchewka. Poseł chce kandydować na szefa struktur w Szczecinie.

Nitras z politycznym potencjałem

W tej sytuacji niemal pewnym jego następcą w regionie wydaje się być zdecydowany na start marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Raczej nie będzie miał rywali, choć w regionie jest kilka osób z politycznym potencjałem, jak np. poseł Sławomir Nitras, marszałek Senatu Tomasz Grodzki czy europoseł Bartosz Arłukowicz. W regionie jednak - jak słychać w PO - kluczową rolę wciąż odgrywa jego były lider, senator Stanisław Gawłowski (ustąpił w związku z zarzutami prokuratorskimi) i to on wskazuje nowego szefa.

Nadal nie wiadomo, kto będzie nowym szefem pomorskiej Platformy, czyli matecznika Donalda Tuska. Dotychczasowy lider Sławomir Neumann nie będzie kandydował, tym bardziej, że ostatnio stał się jednym z bohaterów afery z urodzinami u dziennikarza Roberta Mazurka. O fotel szefa regionu mają rywalizować: posłanka Agnieszka Pomaska i marszałek województwa Mieczysław Struk.

Śląsk dla posła Saługi?

Zmiana może zajść także w woj. śląskim, gdzie do wyborczego pojedynku planują stanąć: obecny szef regionu, poseł Wojciech Saługa oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. – Ich szanse oceniam tak pół na pół. Jeden i drugi może wygrać – mówi jedna z parlamentarzystek Platformy. Inna tłumaczy: „Lepiej jak szefem regionu jest poseł, ponieważ samorządowcy często patrzą z nieco innej perspektywy na interesy partii niż politycy krajowi”. – Szef regionu ma dwa zadania - obsadzić funkcję marszałka sejmiku i wygrać wybory do Sejmu. Myślę, że lepiej poradzi sobie z tym zadaniem poseł Saługa – dodaje rozmówczyni.

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka