Marian Banaś zarzuca nieprawidłowości w finansowaniu konferencji... w której brał udział

Marian Banaś. Fot. PAP
Marian Banaś. Fot. PAP
Niespodzianka w raporcie NIK na temat Funduszu Sprawiedliwości - Marian Banaś zarzuca nieprawidłowości w finansowaniu konferencji, w której brał udział jako prelegent - donosi sobotni "Super Express". "Powinien złożyć donos sam na siebie" - mówi gazecie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Fundusz Sprawiedliwości. NIK zarzuca niegospodarność

"SE" przypomina, że Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie zarzuca Ministerstwu Sprawiedliwości niegospodarność w wydatkowaniu ponad 280 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości, utworzonego ze środków zasądzonych od sprawców przestępstw i przeznaczonego na pomoc dla pokrzywdzonych i przeciwdziałanie przyczynom przestępczości.

Polecamy:

Zastępczyni RPO o dramacie na granicy: To naruszenie Konwencji o prawach dziecka

Pawłowska: "Podjęłam decyzję o wstąpieniu do klubu PiS"

"Okazuje się, że wśród skontrolowanych wydatków jest ponad 12 mln zł na międzynarodową konferencję »Forum Prawo dla Rozwoju Law4Growth« organizowana przez Fundację Wyszehradzką pod patronatem resortu sprawiedliwości w październiku 2018 roku w Krakowie. NIK uznała, że wydarzenie było jednym z tych, które »nie miały żadnego lub tylko marginalny związek z przeciwdziałaniem zdarzeniom o charakterze przestępczym«" - czytamy w gazecie.

"Państwo kontra układ - jak wygrać z mafią"

Według "SE", jednym z prelegentów był ówczesny sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś, który wziął udział w panelu "Państwo kontra układ - jak wygrać z mafią" i mówił o ściganiu przestępstw VAT-owskich.

"Pamiętam to doskonale, Marian Banaś był zachwycony, siedział obok mnie, mówił, że to świetna sprawa, ważna dyskusja o zmianach systemowych, dziękował Funduszowi Sprawiedliwości" - komentuje wiceminister Warchoł. "Nagle wszystko mu się zmieniło. To pokazuje, że mamy do czynienia z motywacją pod wpływem ewentualnych zarzutów karnych, które zamierza postawić mu prokuratura" - dodaje. 

KW

Polecamy:

Mieszkanie bez wkładu własnego. Co znalazło się w ustawie?

Prezydent z 40 proc. podwyżką. Podpisał ustawę

Rodzinny kapitał opiekuńczy uchwalony. Nowe świadczenia na drugie i kolejne dzieci

Sejm przyjął ustawy podatkowe Polskiego Ładu

Nie, własność nie jest święta! Tak, spekulantów można wywłaszczyć!

Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka