Von der Leyen nie wyklucza sankcji wobec Polski. Chodzi o wyrok TK ws. prawa unijnego

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Czy polski Trybunał Konstytucyjny naruszył praworządność? Tak uważają najważniejsi politycy w Unii Europejskiej. Ursula von der Leyen nie wykluczyła, że wszczęta zostanie procedura z art. 7 wobec Polski.

Podczas konferencji prasowej w Brukseli komisarz ds. energii Kadri Simson, która relacjonowała przebieg obrad kolegium, zreferowała dokładnie wypowiedź Ursuli von der Leyen dotyczącą Polski.

- Przewodnicząca von der Leyen podkreśliła, że naszym celem musi być zapewnienie, że prawa polskich obywateli są chronione i że wszyscy będą mogli korzystać z dobrodziejstw Unii Europejskiej, jak wszyscy pozostali obywatele. Wyjaśniła, że wciąż trwa pogłębiona analiza tego wyroku, ale po wstępnej ocenie widać poważne problemy związane z nadrzędnością prawa europejskiego. Przewodnicząca przedstawiła serię możliwych reakcji: od nowej procedury naruszeniowej, przez zastosowanie mechanizmu warunkowości, po procedurę z art. 7. - zakomunikowała Simson.

W miniony czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów. 

Przypomnijmy, że Bruksela uruchamiała już mechanizm przewidziany w art. 7 Traktatu o UE kilka lat temu. Wtedy Komisja Europejska krytykowała reformę sądownictwa, wskazując, że jest ona zagrożeniem dla niezawisłości sędziowskiej.  

Zobacz: 

Woś: Tak, to prawda! Pieniądze z Unii nie są nam już konieczne

Co trzecie dziecko próbowało papierosów. Wyższa akcyza rozwiąże problem?

Struzik przeprosił Kaczyńskiego za porównanie go do Hitlera


GW

Lubię to! Skomentuj119 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka