Podwyższenie akcyzy na papierosy - nowy pomysł rządu.
Podwyższenie akcyzy na papierosy - nowy pomysł rządu.

Co trzecie dziecko próbowało papierosów. Wyższa akcyza rozwiąże problem?

Redakcja Redakcja Wychowanie Obserwuj temat Obserwuj notkę 50
Coraz więcej młodych osób sięga po papierosy. Badania wskazują, że ok. 30 proc. osób poniżej 15 roku życia przynajmniej raz zapaliło papierosa. Eksperci są zdania, że to dlatego, że papierosy są zbyt tanie.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przeprowadził badania, z których wynika, że ok. 30 proc. dzieci poniżej 15. roku życia przynajmniej raz sięgnęło po papierosa.

Dzieci nie wiedzą, że palenie jest szkodliwe

– Te palące dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, jak palenie szkodzi zdrowiu, bo skutki nałogu zauważą, gdy skończą 30 lat – stwierdził prof. Andrzej Fal, lekarz, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Zgodził się z nim Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

– Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że Polska ma jeden z najwyższych odsetków palaczy wśród nieletnich w całej Europie. To dramat – stwierdził i dodał, że najskuteczniejszą bronią w walce z z papierosami, jest zwiększanie ich ceny.

Zobacz: Palenie e-papierosów też zabija, a 30 proc. uczniów regularnie je pali

Podwyższenie akcyzy rozwiązałoby problem?

Rząd szykuje już podwyżkę akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Za papierosy będziemy musieli płacić każdego roku ok. 30 groszy więcej.

– To może być za mało. Niedopuszczalne jest, żeby papierosy kosztowały tyle, co 2 butelki popularnego napoju gazowanego – twierdzi Krzysztof J. Filipiak.

Prof. Andrzej Fal również jest zdania, że różnica 30 groszy nie skłoni nikogo do rzucenia palenia, jednak oprócz podwyżki ważne jest egzekwowanie prawa.

– Zakaz sprzedaży papierosów dzieciom nie może być tylko teoretyczny – zaznaczył.

WP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo