Rocznica pontyfikatu JP2. Premier: 43 lata temu rozpoczął się nowy etap dla KK i Polski

Piqsels
Piqsels
Obchodzimy dziś rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku pamiątkowy post.

43 lata temu rozpoczął się nowy etap zarówno dla Kościoła Katolickiego jak i dla Polski; od samego początku pontyfikatu świętego Jana Pawła II było widoczne, że świat czeka wielka przebudowa - podkreślił premier.

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

16 października 1978 roku biały dym nad Kaplicą Sykstyńską zwiastował wybór młodego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tego dnia, 43 lata temu, rozpoczął się nowy etap zarówno dla Kościoła Katolickiego jak i dla Polski  - napisał dziś premier na Facebooku.

Jak wspominał, był wtedy dzieckiem, miał 10 lat, ale - jak dodał - pamięta dobrze "tę podniosłą atmosferę, radość, dumę i nadzieję, jaka wówczas ogarnęła cały kraj".

Od samego początku pontyfikatu świętego Jana Pawła II było widoczne, że świat czeka wielka przebudowa. Nam, Polakom, trudno przecenić rolę Papieża Polaka w naszej walce o niepodległość i późniejszą akcesję do Unii Europejskiej - dodał.

Zobacz: 230 ton złota w zasobach NBP. Polska na 11. miejscu w Europie

Premier wspomina pierwszą pielgrzymkę

Premier podkreślił, że pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku była dla niego ogromnym wydarzeniem.

Pamiętam jak trzymałem słynny transparent "Wiara, niepodległość". Wszyscy wtedy czuliśmy, że historia naszego narodu zmienia na naszych oczach. To Jan Paweł II zwiastował nam wolną Polskę! - zaznaczył.

Jak jednak niejednokrotnie podkreślał: "wolność jest człowiekowi dana ale i zadana". "Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy". Niech to przesłanie będzie nam bliskie dzisiaj tak jak było wtedy - napisał Mateusz Morawiecki. 

" target="_blank">


WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo