Będzie kompromis Polski i Unii Europejskiej? Zależy na tym Niemcom i Hiszpanii

Mateusz Morawiecki i Angela Merkel. Fot. PAP
Mateusz Morawiecki i Angela Merkel. Fot. PAP
Na szczycie w Brukseli w czwartek unijni przywódcy zamierzają negocjować z premierem Morawieckim formułę, która potwierdzi prymat prawa europejskiego i umożliwi szybkie odblokowanie Fundusz Odbudowy dla Polski.

Niemcy i Hiszpania chcą kompromisu z Polską

Wysokiej rangi hiszpańskie źródło rządowe w rozmowie z "Rzeczpospolitą" tłumaczy, że "zarówno dla Hiszpanii jak i dla Niemiec Polska stanowi fundamentalny element projektu europejskiego. Musimy znaleźć kompromis, który pozwoli na uratowanie twarzy obu stron, z zastrzeżeniem, że prymat prawa europejskiego musi być zachowany bo to jest fundament konstrukcji europejskiej. Nie ma dziś ważniejszej dla Unii sprawy, niż rozwiązanie sporu z Polską. Ale jesteśmy przekonani, że polski rząd będzie starał się pójść w tej sprawie na kompromis".

Polecamy:

230 ton złota w zasobach NBP. Polska na 11. miejscu w Europie

Kaczyński u Ziemca o Polexicie, cenach paliw i reformie sądownictwa

Policja uznała zabójstwo posła Davida Amessa za akt terroru. "Islamistyczny ekstremizm"

W czasie pożegnalnej wizyty w Warszawie 11 września Angela Merkel zadeklarowała, że zaangażuje się w rozwiązanie sporu między Polską i UE. Wskazywała, że orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą być jedynym sposobem dochodzenie do porozumienia. Dialog polityczny jest niezbędny w tej sytuacji.

Ostrożny optymizm polskiej strony

Strona polska z ostrożnym optymizmem mówi o szybkim zatwierdzeniu KPO i uruchomieniu Funduszy Odbudowy dla Polski. Źródła rządowe powiedziały “Rzeczpospolitej”, że powinno to się stać jeszcze przed połową listopada. Gdyby tak się stało, Polska mogłaby otrzymać w tym roku 13-procentową zaliczkę wartego 37 mld euro funduszu czyli blisko 5 mld euro. 

Kompromis miałby polegać na zobowiązaniu polskich władz do respektowania orzeczeń TSUE, w szczególności odnośnie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego mimo, iż orzeczenie TK pozostanie teoretycznie w mocy.

Zobowiązanie mogłoby przybrać kształt deklaracji rządu Mateusza Morawieckiego na szczycie przywódców UE w czwartek i piątek.

KW

Czytaj dalej:

Miasto zerwało umowę na „świadczenie usług magicznych” ze swoim czarodziejem!

Morderstwem posła zajęła się jednostka antyterrorystyczna

Mateusz Morawiecki i jego Q&A. O co internauci pytali premiera?

„Istnieje ryzyko, że zakaże się Marszu Niepodległości, a organizatorzy nie posłuchają…”

Dlaczego kardynał Stanisław Dziwisz jest grzybem?

Lubię to! Skomentuj212 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka