Kaczyński w RMF FM o reformie sądownictwa: Sąd Najwyższy będzie niewielki

Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Paweł Supernak
Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Paweł Supernak
Prezes PiS o reformie sądownictwa: Sąd Najwyższy będzie niewielki, jego zadaniem będzie porządkowanie orzecznictwa; kasacje w dużych sądach regionalnych.

Kaczyński: Polexit to fake news

Polexit to fake news, pomysł opozycji na zwiększenie jej poparcia społecznego i integrację oraz rozszerzenie jej zaplecza; jestem przeciwko polexitowi i to bardzo twardo, ale jestem za tym, żeby Polska była państwem suwerennym - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Polecamy:

230 ton złota w zasobach NBP. Polska na 11. miejscu w Europie

Policja uznała zabójstwo posła Davida Amessa za akt terroru. "Islamistyczny ekstremizm"

Miasto zerwało umowę na „świadczenie usług magicznych” ze swoim czarodziejem!

– Nie ma żadnego powodu, żebyśmy to czynili czymś, co jest na równi z konstytucją, bo to jest większość konstytucyjna. Jest tutaj gwarancja, którą stanowi po prostu polskie społeczeństwo, naród polski, który po prostu chce być w UE i nikt przytomny w polityce, poza jakimiś marginesami, nie może dążyć do tego, by tą sytuację zmieniać – odpowiedział Kaczyński.

Odnosząc się do środków z UE, które powinna otrzymać Polska, Kaczyński powiedział, że "nie należy się bać". – Pieniądze nam się należą, prędzej, czy później je otrzymamy, a jeśli to będzie trochę później, to i tak sobie świetnie damy radę – powiedział Kaczyński.
– Polska, w interesie własnym, ale także w interesie Europy, musi pozostać państwem suwerennym, gdzie konstytucja jest najwyższym prawem – podkreślił prezes PiS.

Prezes PiS o reformie sądownictwa

Wicepremier pytany w Radiu RMF FM o projekt ustawy przewidujący dalsze reformy wymiaru sprawiedliwości, powiedział, że "komitet, którego jest przewodniczącym, zatwierdził ten projekt wiele miesięcy temu". "Tylko, że to jest po prostu część Polskiego Ładu. To zostanie wprowadzone bardzo niedługo, tylko w ramach tego szerszego przedsięwzięcia" - zaznaczył.

– Mogę powiedzieć o tym, że wedle tej reformy (...) to wszystkie sądy będą miały status sądów okręgowych – zaznaczył Kaczyński. Jak wyjaśnił "jeśli będziemy mieli sąd okręgowy w woj. mazowieckim, to będzie centrala w Warszawie, ale będą też sądy, które dotąd były sądami rejonowymi i one będą po prostu filiami tego sądu".

Jak zaznaczył, dzięki temu będzie można sprawy przekazywać między tymi sądami. – Będzie można komuś, kto ma proces cywilny, powiedzieć: tu w Warszawie będzie pan miał wyrok za trzy lata, ale na przykład w Przasnyszu będzie pan miał za trzy miesiące. Do pana należy wybór – mówił Kaczyński.

Z kolei - jak kontynuował - "jeśli chodzi o wyższe instancje, to będziemy mieli przeniesienie kasacji (z Sądu Najwyższego - PAP) na poziom dużych sądów regionalnych, może nie wszystkich, części sądów regionalnych". – I będziemy mieli Sąd Najwyższy - tu trwa jeszcze pewna dyskusja, ale generalnie rzecz biorąc, to będzie sąd niewielki, którego zadaniem będzie porządkowanie orzecznictwa – zaznaczył Kaczyński.

– Trzeba opanować tę anarchię, która dziś panuje w polskich sądach, i trzeba jednocześnie zlikwidować te instytucje, które całkowicie się nie sprawdziły – powiedział Kaczyński. Dodał, że "Izba Dyscyplinarna SN całkowicie się nie sprawdziła".

Czytaj dalej:

Będzie kompromis Polski i Unii Europejskiej? Zależy na tym Niemcom i Hiszpanii

Morderstwem posła zajęła się jednostka antyterrorystyczna

Mateusz Morawiecki i jego Q&A. O co internauci pytali premiera?

„Istnieje ryzyko, że zakaże się Marszu Niepodległości, a organizatorzy nie posłuchają…”

Dlaczego kardynał Stanisław Dziwisz jest grzybem?

Kaczyński o akcyzie i cenach paliw

Gość Krzysztofa Ziemca powiedział także: "Nie obniżałbym obecnie akcyzy, aby zmniejszyć ceny paliw, bo nie powinno się ograniczać dochodów państwa".

Wicepremier i prezes PiS był pytany, czy rząd powinien rozważyć możliwość obniżenia stawek akcyzy na paliwa, aby tym samym spadły ceny w detalu.

– Nie uważam, żeby akurat ta metoda, w tym momencie była najlepsza. Po prostu dlatego, że dla dokonania w Polsce zmian, pozytywnych zmian dla ogromnej większości społeczeństwa, a w gruncie rzeczy dla całego społeczeństwa, wymaga to pieniędzy, więc ja bym dochodów państwa nie obniżał – powiedział Kaczyński.

Wicepremier zaznaczył, że rząd może tu wykorzystać rozmaite metody. – Sądzę, że coś takiego się stanie, bedę za tym optował – dodał. – Obniżenie akcyzy nie jest jedyną metodą, aby obniżyć tą cenę – podkreslił.

– Natomiast sugerowałbym, żeby różnego rodzaju podmioty gospodarcze troszkę ograniczyły swoją ekspansję dochodową – dodał.

Szef PiS zapytany o opinię na temat fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos powiedział, że jest ona potrzebna.

– To są jednak firmy państwowe, w każdym razie z bardzo dużym udziałem kapitału państwowego, który ma moc decyzyjną i ich polityka, chociaż oczywiście podporządkowana Kodeksowi Handlowemu zawiera element polityki państwowej. (...) Fuzja jest wskazana, jest potrzebna także i dlatego, żeby na przyszłość w Polsce ceny paliw były raczej niższe niż wyższe – stwierdził prezes Kaczyński.

KW

Lubię to! Skomentuj96 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka