Na Białoruś zostanie wysłana pomoc humanitarna. To inicjatywa prezydenta Dudy

Samochód Straży Pożarnej z pomocą humanitarną na Białoruś, zdjęcie ilustracyjne, fot. gov.pl
Samochód Straży Pożarnej z pomocą humanitarną na Białoruś, zdjęcie ilustracyjne, fot. gov.pl
Z inicjatywy Prezydenta RP na granicę polsko-białoruską wyruszył kolejny transport humanitarny. Andrzej Duda apeluje do władz Białorusi o dopuszczenie pomocy dla znajdujących się na granicy migrantów.

Transport humanitarny na Białoruś

Prezydent Duda po otrzymaniu raportu od rządu i służb o aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy zwrócił się z inicjatywą o przygotowania i wysłanie transportu z pomocą humanitarną. - Pan premier podjął tę inicjatywę i ten transport właśnie dziś wyruszy do przejścia granicznego - mówiła prezydencka minister Bogna Janke.

Polecamy:

Prezydent Andrzej Duda apeluje do władz Białorusi

Prezydent Andrzej Duda domaga się od władz Białorusi dopuszczenia pomocy dla znajdujących się na granicy, sprowadzonych tam przez reżim imigrantów. Wszyscy, którzy znajdują się po polskiej stronie, mogą otrzymać wsparcie od państwa.

- Pan prezydent Andrzej Duda apeluje do władz Białorusi o przyjęcie tej pomocy humanitarnej dla ludzi, którzy koczują w tym kraju zwabieni obietnicą przedostania się do UE i niestety utknęli na Białorusi. Ze względu na chłody i pogodę, pan prezydent apeluje do władz Białorusi o rozsądek i o zachowanie humanitarne wobec tych ludzi - przekazała prezydencka minister.

Konwój na Białoruś - do trzech razy sztuka?

W transporcie, który wyruszył ze składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej, znajdują się m.in. ciepła odzież, koce, łóżka i namioty. Będzie oczekiwał na przejściu w Bobrownikach na decyzję władz Białorusi. To kolejny, trzeci już transport, po dwukrotnej odmowie ze strony Mińska przepuszczenia przez granicę polskiego konwoju humanitarnego.

W tej sprawie Ministerstwo Spraw Zagranicznych złożyło specjalną notę dyplomatyczną do władz białoruskich o przyjęcie tego transportu. W nocie jest również wskazanie, że w kolejnym transporcie – on musi już być potwierdzony co do zawartości przez Białoruś – mogą znaleźć się leki, środki medyczne, żywność w zależności od tego, co będzie potrzebne na granicy – mówił prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Jak dodał, "to kolejny transport, mamy nadzieję, że tym razem zostanie wpuszczony, tym bardziej, że sytuacja na granicy się zaostrza".

- To, co możemy robić, to apelować do władz Białorusi o rozsądek o zachowane humanitarne wobec ludzi, którzy są na terytorium Białorusi i o to pan prezydent apeluje. Wydaje nam się, że nie można ustawać w tych próbach pomagania. To, że dwa transporty wróciły, nie zostały wpuszczone na Białoruś, nie zostały przyjęte nie znaczy, że nie powinniśmy próbować znowu i znowu – powiedziała Bogna Janke.

image
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke i prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski podczas briefingu prasowego na terenie składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej, fot. PAP/Paweł Supernak

Migranci po polskiej stronie otrzymają pomoc

Jak dodała, prezydent jest w codziennym kontakcie z rządem, szefami służb i jest na bieżąco informowany o sytuacji na granicy. - Chcę podkreślić, że to, co polskie władze mogą robić, to jest postępowanie w zgodzie z prawem. I zapewniam, że wszyscy ci, którzy się znajdą po stronie polskiej, otrzymują wszelką pomoc, jakiej potrzebują od Straży Granicznej, a także od państwa polskiego - powiedziała.

Zwróciła uwagę, że polskie władze nie mają dostępu do migrantów, którzy znajdują się na Białorusi. - Nie możemy im pomóc, a przecież są oni w bardzo trudnej sytuacji. W związku z tym, to, co możemy zrobić, to zorganizować właśnie taki transport z pomocą humanitarną i apelować do władz Białorusi o to, aby pozwoliły tym ludziom pomóc, aby przyjęły tę pomoc humanitarną – oznajmiła minister Janke.

ja


Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka