Białoruś nie wpuściła konwoju humanitarnego wysłanego przez prezydenta Dudę

Przygotowany na prośbę Andrzeja Dudy transport wyrusza ze składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie k. Ostrowi, fot. Marek Borawski/KPRP
Przygotowany na prośbę Andrzeja Dudy transport wyrusza ze składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie k. Ostrowi, fot. Marek Borawski/KPRP
- Transport z pomocą humanitarną, który od 23 października czeka na przejściu granicznym w Bobrownikach, zostanie dziś wycofany, a dary zostaną złożone w magazynie znajdującym się niedaleko granicy - poinformowała prezydencka minister Bogna Janke.

Pomoc jest do wzięcia

Bogna Janke spotkała się w Białymstoku z komendantem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej płk. SG Andrzejem Jakubaszkiem. Rozmowa dotyczyła sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej i form pomocy udzielanej migrantom nielegalnie przekraczającym granicę.

– Pomoc jest w każdej chwili do wzięcia. Mam nadzieję, że władze Białorusi ją przyjmą i pomogą ludziom koczującym w tym kraju w skrajnie trudnych warunkach – mówi Bogna Janke.

W ciężarówkach, które dwa tygodnie temu wyruszyły ze składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej, znajdują się m. in. ciepła odzież, koce, łóżka i namioty.

Polecamy:

Trzeci transport nie został wpuszczony na Białoruś

To już trzeci transport z Polski  po dwukrotnej odmowie ze strony Mińska przepuszczenia przez granicę polskiego konwoju humanitarnego. Został przygotowany na prośbę Prezydenta Andrzeja Dudy po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego poświęconym sytuacji na granicy z Białorusią. Uczestniczyli w nim Premier Mateusz Morawiecki, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, szef Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP Jakub Kumoch, Wiceminister Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz, Główny Komendant Straży Granicznej gen. dyw. Tomasz Praga oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski.

Prezydent Andrzej Duda apelował do władz Białorusi o przyjęcie pomocy dla migrantów znajdujących się na granicy, celowo sprowadzonych tam przez reżim.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka