Marsz Niepodleglości. fot. PAP/Piotr Nowak
Marsz Niepodleglości. fot. PAP/Piotr Nowak

Trzaskowski o Marszu Niepodległości: Nie doszło do żadnych incydentów

Redakcja Redakcja Marsz Niepodległości Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Na szczęście jest spokojnie, nie doszło do żadnych incydentów - ocenił przebieg Marszu Niepodległości prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski o Marszu Niepodległości

Prezydent Warszawy w Centrum Zarządzania Kryzysowego ubolewał, że te legalne manifestacje, które były zarejestrowane nie odbyły się.

Trzaskowski mówił też o tym, że ubolewa również nad tym, że rządzący nie wzięli odpowiedzialności za tę manifestację dwa czy trzy miesiące temu, tak żeby to spokojnie przygotować. "Żeby nie oddawać tego (uroczystości z okazji 11 listopada) tylko narodowcom, aby wszyscy mogli w tego typu uroczystościach partycypować" – tłumaczył.

Prezydent Warszawy poinformował przy tym, że szacunki o kosztach tego, ile kosztowało uprzątniecie z centrum miasta m.in. materiałów budowlanych z ronda Dmowskiego, władze Warszawy podadzą w piątek lub sobotę.

Policja: Nie odnotowaliśmy poważniejszych incydentów

"Dziękujemy za miłe słowa i wyrazy wsparcia jakie licznie otrzymywaliśmy dzisiaj podczas zabezpieczeń uroczystości w Warszawie. Nie odnotowaliśmy poważniejszych incydentów. Niedługo wielu z nas, którzy pełnili dzisiaj służbę wyrusza na granicę wesprzeć pełniących tam służbę" - przekazała policja.

"Najbezpieczniejsze uroczystości w ciągu ostatnich lat"

Dzisiejsze uroczystości zaliczają się do najbezpieczniejszych w ciągu ostatnich lat - mówił rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak podczas konferencji dotyczącej zabezpieczenia uroczystości 11 listopada, w tym Marszu Niepodległości.

Rzecznik na początku briefingu podkreślał, że zabezpieczenia jeszcze trwają, a policjanci nadal pracują. - Dbamy o bezpieczeństwo w tych miejscach, gdzie uroczystości jeszcze trwają. Nasze działania jeszcze nie zostały zakończone – przekazał mediom. Jak wyjaśnił, dużo osób jeszcze chwilę pozostanie w Warszawie – przed powrotem do domu.

- Dzisiejsze wydarzenia były bezpieczne, jeśli chodzi o to, co się działo na ulicach Warszawy. Nic nas praktycznie nie zaskoczyło, jeśli chodzi o wydarzenia, które budziły najwięcej emocji – mówił. Podkreślił, że "dzisiejsze uroczystości zaliczają się do najbezpieczniejszych w ciągu ostatnich lat". - Ciężko doszukiwać się przypadków negatywnych na całej trasie Marszu – ocenił.

Poinformował również, że są osoby zatrzymane. - Podamy aktualną liczbę po zakończeniu czynności. Na tę chwilę jest to poniżej 10 osób zatrzymanych – mówił. Przed południem kilka takich osób zatrzymano za m.in za posiadanie narkotyków. Dodał przy tym, że "nie brakowało incydentów, które są przez nas analizowane".

Marsz Niepodległości 2021

Marsz Niepodległości, który wyruszył z ronda Dmowskiego, dotarł na błonia Stadionu PGE Narodowego. Demonstranci zgromadzili się przed sceną, na której ma odbyć się koncert i z której będą przemawiać organizatorzy wydarzenia. To największe zgromadzenie organizowane w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Za organizację marszu odpowiadają środowiska narodowe, jednak w tym roku - aby umożliwić jego legalne przejście - nadano mu status formalnego zgromadzenia organizowanego przez władze publiczne. Powodem była tocząca się w sądach sprawa rejestracji marszu jako zgromadzenia cyklicznego, w której zapadły orzeczenia niekorzystne dla jego organizatorów. Tegoroczny marsz przechodzi pod hasłem "Niepodległość nie na sprzedaż".


Czytaj także:KJ

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj23 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka