Rząd w pilnym trybie chce zmienić ustawę o ochronie granicy państwowej

Fot. Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna
Rząd w pilnym trybie zajmuje się projektem zmieniającym ustawę o ochronie granicy państwowej. Sporą zmianą w porównaniu z obecnym stanem prawnym będzie możliwość zezwolenia przebywania na tym obszarze dziennikarzy.

Jakie będą zmiany w ustawie

Głównym założeniem projektu jest wprowadzenie czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej. Ten zapis ma na celu możliwość utrzymania obszaru 3 kilometrów od granicy, na którym pozostałby obowiązujący dziś zakaz przebywania osób, które nie są mieszkańcami obszaru lub nie mają zgodny Straży Granicznej - podaje serwis 300POLITYKA.

Sporą zmianą w porównaniu z obecnym stanem prawnym będzie możliwość zezwolenia na przebywanie na tym obszarze dziennikarzy. Projekt zakłada, że zezwolenie będzie wydawane na określonych zasadach przez komendanta placówki Straży Granicznej.

Kolejnym ważnym rozwiązaniem jest przedłużenie obecnie obowiązujących rekompensat dla przedsiębiorców funkcjonujących na tym terenie.

W projekcie proponuje się także zniesienie limitu wieku przyjmowanych funkcjonariuszy SG oraz umożliwia używanie przez nich plecakowych miotaczy gazu.

Funkcjonariusze SG będą młodsi

Jak powiedział w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, projekt - chociaż dba o bezpieczeństwo granicy - nie zastępuje stanu wyjątkowego, zaś proponowane przepisy są mniej restrykcyjne.

- Mało tego, daje on możliwość pracy dziennikarzom na terenach przygranicznych w sposób uporządkowany. Wydaje się, że jest to niezbędna droga do tego, żeby utrzymać porządek publiczny, ład i bezpieczeństwo przy granicy państwowej - ocenił wiceszef MSWiA.

Dodał, że projekt wprowadza także "niezbędną zmianę w środkach przymusu bezpośredniego". - W tej chwili strażnicy mogą używać jedynie ręcznych miotaczy gazu. Jak pokazuje doświadczenie - w takich sytuacjach, jakie mamy na granicy - plecakowe miotacz są skuteczniejsze, lepsze i - w niektórych sytuacjach po prostu niezbędne. Niezbędne po to, żeby nie używać bardziej dotkliwych środków przymusu - zaznaczył.

Odnosząc się do proponowanego zniesienia limitu wieku powiedział, że zmiana ta "od dawna jest postulowana przez Straż Graniczną", ponieważ jest to ostatnia służba, która ma limit wieku 35 lat.

Projekt w odpowiedzi na kryzys na polsko-białoruskiej granicy

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że projekt będzie projektem pilnym i będzie procedowany odrębnym trybem. - Mamy nadzieję szybko go uchwalić, uzyskać akceptację Sejmu i Senatu - powiedział.

Jak zaznaczono w wykazie prac legislacyjnych rządu, regulacja ma przede wszystkim zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy państwowej w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego. Wiąże się też bezpośrednio z utrzymującym się kryzysem na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej".


ja

Lubię to! Skomentuj50 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka