Apele o weto nie poskutkowały. Prezydent podpisał ustawę o Polskim Ładzie

fot. Flickr/Kancelaria Prezydenta
fot. Flickr/Kancelaria Prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Polski Ład: Co się znalazło w ustawie podpisanej przez prezydenta?

Kwota wolna od podatku w PIT wzrośnie do 30 tys. zł, opodatkowane stawką 32 proc. będą dochody powyżej 120 tys. zł - zakłada ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Do najistotniejszych zmian wprowadzonych ustawą zaliczono m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych do 30 000 zł; podwyższenie do 120 000 zł kwoty, po której przekroczeniu ma zastosowanie stawka podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 32 proc.

Wskazano także na rozszerzenie katalogu zwolnień od podatku dochodowego od osób fizycznych o określone przychody. Zgodnie z informacją ulgi obejmą przychody podatnika, który przeniósł miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; przychody podatnika, który w roku podatkowym w stosunku do co najmniej czworga dzieci wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, lub sprawował funkcję rodziny zastępczej; przychody otrzymane przez podatnika po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiety i 65. roku życia w przypadku mężczyzny, który mimo nabycia uprawnień emerytalno-rentowych nie korzysta z nich.

Zmiany, z pewnymi wyjątkami, mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Czytaj też: Pilna narada w BBN. "Art. 4 NATO to jest opcja, która cały czas jest na stole"

Polski Ład: Apele do prezydenta o weto 

Pod apelem o zawetowanie ustawy podatkowej podpisali się ekonomiści oraz przedsiębiorcy wchodzący w skład Rady Gospodarczej przy marszałku Senatu. Jak wskazywali, tak istotne zmiany w podatkach muszą być oparte na konsensusie i nie mogą być przygotowywane pod presją czasu. Wcześniej o weto apelowali przedsiębiorcy zrzeszeni w Radzie Przedsiębiorczości.

Skierowany do prezydenta apel zawierał szereg zarzutów pod adresem samych przepisów oraz stylu, w jakim prowadzono nad nimi prace. Wskazano w nim m.in., że sposób, w jaki pracowano nad Polskim Ładem i prowadzono konsultacje, narusza konstytucyjną zasadę zaufania obywateli do państwa prawa.

Czytaj dalej:

KJ


image

Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka