Niemcy przykręcają śrubę ws. koronawirusa. Godzina policyjna i lockdown w powiatach

Coraz trudniejsza sytuacja pandemiczna w Niemczech. Fot. PAP/EPA
Coraz trudniejsza sytuacja pandemiczna w Niemczech. Fot. PAP/EPA
W czterech powiatach Saksonii władze wprowadzą godzinę policyjną. To kolejny kraj związkowy po Bawarii, który decyduje się na zamknięcie restauracji, kin, teatrów i innych miejsc kultury z powodu czwartej fali pandemii koronawirusa.

Nowe przepisy wchodzą w życie od poniedziałku, będą obowiązywać do 12 grudnia. - Wolność bez odpowiedzialności nazywa się egoizmem, (…) tu chodzi o solidarność. Nowe środki są absolutnie konieczne - tłumaczył premier Saksonii Michael Kretschmer.

W związku z szybko rosnącą liczbą zakażeń, Saksonia zdecydowała na naprawdę duże ograniczenia sanitarne w sferze publicznej. Wszystkie obiekty kulturalne i rekreacyjne, biblioteki, bary, kluby i dyskoteki będą zamknięte. To samo dotyczy jarmarków bożonarodzeniowych, a także obiektów turystycznych i hotelarskich.

Obiekty gastronomiczne będą mogły pracować do godz. 20, a klientów będzie obowiązywać tzw. zasada 2G (wstęp dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców). 

Zobacz: 


Nie można natomiast organizować tam imprez masowych, festiwali i targów, wycieczek autokarami oraz pociągami. Zamknięte zostaną szkoły tańca i ośrodki kształcenia dla dorosłych. Czynne pozostaną miejsca z zajęciami dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia. W miejscach pracy obowiązywać ma zasada 3G (zaszczepieni, ozdrowieńcy i osoby z ujemnym testem na COVID-19) – podaje portal NTV. Szkoły i przedszkola pozostają na razie otwarte.

W powiatach o największej liczbie infekcji koronawirusem (powyżej 1 tys. na 100 tys. mieszkańców) wprowadzona będzie godzina policyjna. Obecnie są to cztery takie powiaty: Miśnia, Budziszyn, Lipsk i Szwajcaria Saksońska.

Osoby niezaszczepione nie będą mogły opuszczać domów po godz. 22. Ponadto ma zostać uchwalony zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Z ograniczeń wyłączona została część handlu detalicznego – sklepy z artykułami spożywczymi i pierwszej potrzeby, supermarkety, drogerie, apteki. W sklepach pozostałych branż oraz u fryzjera będzie obowiązywać zasada 2G. Kościoły i wspólnoty religijne będą działać zgodnie z zasadą 3G.

- Potrzebujemy innego zestawu narzędzi – uzasadnił Kretschmer. - Dotychczasowe zasady już nie wystarczają, konieczne są nowe bariery - dodał. Podkreślił, że prawdziwym powodem trudnej sytuacji w Saksonii jest niski wskaźnik szczepień.

- Wolność bez odpowiedzialności nazywa się egoizmem, tu chodzi o solidarność. Nowe środki są absolutnie konieczne – oświadczył.

- Przy obecnej dynamice wzrostu infekcji żaden region w Niemczech nie doświadczy Bożego Narodzenia bez ograniczeń  – przewiduje NTV. W Saksonii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 7791 nowych infekcji. 

GW

Lubię to! Skomentuj65 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości