Mocne cięcie VAT. Będzie tańsze paliwo i gaz

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM. Fot. PAP/Leszek Szymański
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM. Fot. PAP/Leszek Szymański
Rząd wprowadzi obniżkę podatku VAT na gaz ziemny do 8 proc. z 23 proc. - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki przedstawiając założenia Tarczy Antyinflacyjnej.

Obniżka cen paliw

Rząd wprowadzi obniżkę cen paliw od 20 grudnia na 5 miesięcy; wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego dopuszczonego w UE poziomu. 

Od stycznia 2021 - obniżka podatku VAT na gaz do 8 procent.

Obniżka VAT na energię

Zapowiedziana została obniżka VAT na energię z 23 do 5 proc.


Te wszystkie działania razem, po stronie państwa - bo nie ingerujemy bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe, koncerny naftowe - doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach - mam nadzieję, że ok. 20 nawet do 28-30 groszy


– mówił Morawiecki.

Polecamy:

Koalicja PiS z Konfederacją? To może być konieczne do utrzymania władzy

Premier Morawiecki w „Le Figaro”: Bronimy wschodniej flanki NATO i UE

Dodatek osłonowy

Wprowadzony zostanie także dodatek osłonowy według kryteriów dochodowych, od 400 zł do ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego, wypłacany w dwóch ratach w 2022 r. 

Jak powiedział Morawiecki, z tego dodatku skorzysta ponad 5 mln gospodarstw domowych. "Znaczna część gospodarstw domowych będzie mogła przynajmniej częściowo zamortyzować koszty inflacji, którą zaimportowaliśmy niestety z jednej strony przez wysokie ceny gazu z Rosji, z drugiej strony przez wysokie ceny energii i politykę klimatyczną UE" - stwierdził. 

0 złotych akcyzy na prąd

Kolejna propozycja to 0 zł akcyzy na energię elektryczną.

Premier zadeklarował, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej zgłosi postulat, "by zmienić zasady handlu uprawnieniami do emisji CO2 w ogóle, a więc obniżyć możliwości spekulowania, ten gwałtowny przyrost cen uprawnień do emisji CO2".

Czytaj dalej:

Najwyższa liczba zgonów w Polsce w IV fali koronawirusa

Kryzys na granicy z Białorusią. Zyski z transportu z Chin uciekną do Rosji

ABW zatrzymała Polaka, który szpiegował dla Rosji

Polacy popierają władzę w sprawie granicy. „Gdyby nie błędy, rząd mógł zyskać więcej"

Polscy europosłowie skrytykowali politykę klimatyczną UE. "Europejczyków na to nie stać"

Tarcza antyinflacyjna

Premier zapowiedział oszczędności w administracji publicznej, większą efektywność wydatków publicznych, zablokowane zostanie tworzenie nowych etatów w administracji.

Z zapowiedzi premiera wynika, że w 2022 r. ograniczone zostanie tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych etatów czy urzędów. Jeśli pojawi się konieczność wzmocnienia kadrowego, to będzie się odbywać ono na zasadzie etat za etat. Rząd zamierza także doprowadzić do przeglądu wszystkich wydatków publicznych pod kątem ich efektywności. Poza tym premier zapowiedział również ograniczenie finansowania programów w ramach już istniejących funduszy celowe.

Te działania mają dać – jak wynikało z informacji przedstawionej podczas konferencji prasowej – oszczędności rzędu 3-5 mld zł.

Szczegóły tarczy antyinflacyjnej przedstawiono na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Rządowe działania antyinflacyjne to koszt ok. 10 mld zł.


KW

Lubię to! Skomentuj142 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka