Pracownik będzie musiał pokazać pracodawcy wynik testu na COVID-19

Test na COVID-19. fot. Flickr
Test na COVID-19. fot. Flickr
Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. Taką informację przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem ustawy klubu PiS, zmodyfikowaliśmy go. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia zostanie skierowany na ścieżkę formalną - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Czytaj też: Obowiązkowe szczepienia w Polsce. Minister Niedzielski zdradził datę

Pracodawca będzie mógł żądać od pracownika wyniku testu na COVID-19

Minister zdrowia odniósł się  na konferencji prasowej do kwestii projektu ustawy, na mocy której pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19.

- Cały czas pracujemy (nad projektem) razem z klubem parlamentarnym PiS - zapewnił. - Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie - zgodnie z tym nowym ujęciem - miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika - po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy - podkreślił szef MZ.

- Przypomnę, że we wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, by było to szczepienie, ale tutaj stawiamy jednak na testy - w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom - dodał.

- Ten projekt dyskutujemy w tej chwili z klubem PiS, rozmawiamy z kierownictwem, z innymi interesariuszami i mam nadzieję, że w ciągu tygodnia wyklaruje się ten projekt, że zostanie skierowany na ścieżkę formalną - dodał Niedzielski.


Od połowy grudnia 2021 nowe obostrzenia

Najnowsze rządowe plany w związku z pandemią:

Planowane obniżenie limitów z 50 proc. do 30 proc.

Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna w szkołach podstawowych i w średnich; po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym. 

Od 15 grudnia w transporcie zbiorowym limit do 75 proc.


Od 15 grudnia obniżone limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.

Od 15 grudnia obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.


Od 15 grudnia obniżamy limity do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych; zwiększenie tego limitu może być tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.


Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia; 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Obowiązkowe szczepienia

– Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe – powiedział we wtorek na konferencji prasowej Niedzielski.

Wskazał, że "perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy".

Czytaj też:


imageKJ

Lubię to! Skomentuj81 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości