Politycy zostali zapytani, ile kosztuje gaz. Żaden nie potrafił podać konkretnej sumy

Polsat News
Polsat News
Bogdan Rymanowski zapytał swoich gości – polityków, ile płacą co miesiąc za gaz. Żaden z nich nie był w stanie podać konkretnej odpowiedzi.

Gośćmi "Śniadania Rymanowskiego w Polsat News i Interii" byli: Grzegorz Schetyna, Radosław Fogiel, Piotr Zgorzelski, Włodzimierz Czarzasty, Krzysztof Bosak i Piotr Ćwik. Żaden nie był w stanie powiedzieć, ile płaci za gaz.

Politycy nie wiedzą, ile kosztuje gaz

Na samym początku programu Rymanowski spytał swoich gości o wysokość ich rachunków za gaz. Zapowiedział, że kto poda precyzyjną liczbę, otrzyma 100 zł rabatu.

- Na pewno będziemy mieć wyższe rachunki od stycznia o 24 proc., a ceny gazu pójdą w górę aż o 54 proc. - stwierdził Grzegorz Schetyna. Dodał również, że "cała filozofia którą podjął PiS po 2015 roku. Ja myślę, że kwestie mają jeszcze swoją dłuższą historię i pewnie będziemy o tym mówić, ale zabrakło filozofii, która powinna być podstawowa: otwarcia się na nowe źródło energii, wiedzę i przekonanie, że surowce kopalne jako źródło energii mają swój bliski koniec".

- Dzisiaj jesteśmy zakładnikami tej sytuacji i nie mamy pomysłu, w jaki sposób otworzyć się na przyszłość - skwitował.

Rymanowski zapytał, czy według niego jest to wina PiS-u.

Zobacz: Mamed Chalidow w szpitalu po tym jak na KSW został brutalnie znokautowany [WIDEO]

Wina PiS, a może Tuska?

- Po roku 2015 na pewno tak, ale wcześniej powinniśmy na pewno dużo więcej zrobić, żeby do tej sytuacji nie doszło - odpowiedział i szybko odbił piłeczkę pytając Radosława Fogla, czy według niego jest to wina Tuska.

- Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, ale oczywiście Donald Tusk jako premier, czyli osoba, która w pewnym momencie podejmowała decyzje, też zupełnie bez winy nie jest, ale po kolei. Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii to dawno nie zrobiono tak wiele, jak w przeciągu ostatnich kilku lat. Mówię o farmie wiatrowej i realnych ruchach w kierunku budowy elektrowni jądrowej  - odpowiedział Fogiel i dodał, że jeśli chodzi o gaz to "niestety winna jest przede wszystkim polityka Rosji i błędna polityka wielu państw zachodnich".

- Nord Stream 2, przed którym ostrzegaliśmy - i tutaj trzeba oddać sprawiedliwość: wszystkie siły polityczne w Polsce przed tym ostrzegały - wybudowany mimo wszystko. Dzisiaj Europa ma gazowy stryczek na szyi, bo Rosjanie grają na zwyżki cen. Jeśli chodzi o prąd, tutaj problemem są przede wszystkim koszty certyfikatów emisyjnych - tłumaczył dalej Fogiel.

Stwierdził również, że jeśli chodzi o kopalnie węglowe "wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę, że to się będzie musiało zmienić, ale wiemy też, że to jest nierealne, żeby z dnia na dzień zamknąć kopalnię". 

Jedyne, co się nasuwa po przesłuchaniu wypowiedzi polityków, którym brakuje elementarnej wiedzy dotyczącej tego, jak żyje większość Polaków, to Mateusz Morawiecki odpowiadający na pytanie dotyczące ceny chleba.


WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj48 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka