Transparent działaczy KOD pod Wawelem, fot. Twitter
Transparent działaczy KOD pod Wawelem, fot. Twitter

Jarosław Kaczyński na Wawelu. Powitały go szokujące transparenty

Redakcja Redakcja Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 103
Jarosław Kaczyński odwiedził w sobotę wieczorem grób pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu w Krakowie. Wjazdowi prezesa PiS na Wawel towarzyszyła grupa protestujących z transparentami.

Kto przyjechał na Wawel

Wizyta miała charakter prywatny. Prezesowi PiS towarzyszyli m.in.: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, szef KPRM Michał Dworczyk, sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski i szef klubu tej partii Ryszard Terlecki.

Politycy uczestniczyli we mszy, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a potem złożyli kwiaty przy sarkofagu pary prezydenckiej. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził wcześniej Dom Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej, gdzie prowadzony jest remont dofinansowany z budżetu państwa.

Jarosław Kaczyński stara się przyjeżdżać na grób brata i bratowej każdego 18 dnia miesiąca, w miesięcznicę ich pogrzebu. Zawsze wtedy zbiera się grupka osób powiązanych z KOD, aby zaprotestować przeciwko polityce PiS.

Zobacz w salon24:

Szokujące transparenty

Tym razem grupa około 20 osób ustawiła się przy drodze, którą można wjechać autem na wzgórze wawelskie. Przejazd polityków ochraniała policja, więc demonstranci ograniczyli się do krzyków i transparentów. Ich treści są szokujące: "PiS zabija ludzi i się karmi trupami", "Jarek, kłamałeś o katastrofie, tak jak Szydło o wypadku?".


10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria. Polska delegacja zmierzała na uroczystości w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. W krypcie katedry na Wawelu, w której znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich, jest też tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z łacińską sentencją: "Corpora dormiunt, vigilant animae" ("Ciała śpią, dusze czuwają").

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka