fot. Flickr
fot. Flickr

Wicekanclerz Niemiec szantażuje Rosję Nord Stream 2. Powstrzyma Putina?

Redakcja Redakcja Nord Stream Obserwuj temat Obserwuj notkę 39
Wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni) zagroził zatrzymaniem kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 w przypadku rosyjskiego ataku na Ukrainę. „Wszelka dalsza agresja militarna nie może pozostać bez poważnych konsekwencji” – zaznaczył Habeck w rozmowie z FAZ.

Habeck podkreślił także, że „pod względem geopolitycznym rurociąg zawsze był błędem”, a wszystkie kraje europejskie, z wyjątkiem Niemiec i Austrii, zawsze były temu przedsięwzięciu przeciwne.

Czytaj też: Łukasz Mejza. Anatomia upadku

Wicekanclerz zapowiada wstrzymanie Nord Stream 2, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę

Federalna Agencja ds. Sieci, która podlega Habeckowi jako ministrowi gospodarki, będzie decydować o uruchomieniu NS2 zgodnie z prawem europejskim i krajowym. Ponieważ właściciel sieci i jej operator muszą być rozdzieleni, aby zapobiegać monopolom i tym samym zależnościom, sprawa nie jest zależna wyłącznie od ministerstwa – przypomina FAZ i podkreśla: „za czasów poprzedniego rządu federalnego istniała duża presja polityczna, aby zatwierdzić Nord Stream 2, jednak gazociąg nadal nie został uruchomiony”.

„Agencja zbada dokumenty zgodnie z prawem, tak jak powinno się to odbyć” – zaznaczył Habeck. FAZ jednak zastanawia się, jaki będzie rozwój sytuacji, „jeśli Rosja nadal będzie naruszać integralność terytorialną Ukrainy i sytuacja ta się nasili”.

Na swoim pierwszym szczycie unijnym w Brukseli kanclerz Olaf Scholz (SPD) określił projekt rurociągu jako „projekt sektora prywatnego”, a decyzję Agencji ds. Sieci jako „całkowicie apolityczną”. Zaznaczył, że to „inna sprawa”, niż dotychczasowe starania o zapobieganie naruszeniu ukraińskich granic.

Nord Stream 2 czeka na uruchomienie 

Gazociąg został już ukończony, ale ze względu na brak pozwoleń i certyfikatów jeszcze nie został uruchomiony. „Zdecydowanie sprzeciwiły się temu Stany Zjednoczone i niektóre kraje UE, w tym Polska, którą Scholz odwiedził 12 grudnia podczas swojej drugiej podróży zagranicznej” – przypomina FAZ.

Czytaj dalej:


KJ

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka